Így lehet könnyedén kideríteni, hogy hamis-e a boltban árult méz

Egyre nagyobb mennyiségben vannak jelen a boltok polcain az úgy nevezett „hamis mézek", amik a forgalmazók trükkjei miatt rendkívül jól álcázzák magukat. Ám szerencsére létezik egy bombabiztos módszer, amivel könnyedén megállapítható a mézről, hogy hamis-e.

Pár hete számoltunk be arról, hogy hordókban áll a magyar méz, mert egyszerűen nem éri meg a méhészeknek áron alul eladni a folyékony aranyat. Úgy tűnik, hogy továbbra sem javult a helyzet, annyi viszont bizonyos, hogy a krízishelyzetet az okozza, hogy a mézpiacon jelentős mennyiségben vannak jelen a hamisított mézek – írja az Agrárszektor oldala.

Ellepte a hamis méz Európát és Magyarországot

A „Kaptárakból” nevű akció során vizsgálták meg a mézeket

Egy új kezdeményezés keretein belül nemrég több harmadik országokból (Kína, Argentína, Ukrajna) származó mézet is megvizsgáltak. A belgiumi Geel-ben található mézlaborban végzett vizsgálatok során kifejezetten idegen cukrok, vagyis nem nektár-eredetű cukrok után kutattak a szakértők. Az eredmények pedig igencsak elrettentőek:

A harmadik országokból származó mézek 48 százaléka hamis, és ezek a méznek nevezett termékek sajnos eljutnak a fogyasztókhoz. Ezen a téren semmilyen szankció nem történik, hosszú ideje gyakorlatilag horribilis mennyiségű hamisított méz van a uniós piacon

– mutatott rá Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke.

Uniós címkék mögött rejtőzködnek a hamis mézek

A helyzetet tovább nehezíti, hogy a harmadik országokban termelt mézek többsége európai uniós címke mögé rejtve kerül fel a boltok polcaira. Ez miként lehetséges? Mert a nyugat-európai mézkiszerelők szinte kizárólag harmadik országokban termelt mézet vásárolnak, hiszen az nagyjából 30 százalékkal olcsóbb az uniósnál – írja a cikk.

Kötelező lesz feltüntetni a származási országot

A címkéket kell figyelni, és kiderül, hogy hamis-e a méz

A jelenleg érvényben lévő uniós tanácsi irányelv alapján ugyanis a több országból származó mézkeveréknél nem kötelező a mézcímkén jelölni a származási országokat.

Tehát elegendő csak azt jelölni, hogy „EU-országokból”, „EU-n kívüli országokból” vagy éppen „EU-országokból és EU-n kívüli országokból” származik az adott „méz".

Ha tehát biztosra szeretnél menni, akkor mindig nézd meg a címkén feltüntetett származási helyet.

„Sokkal szigorúbb nyomon követésre lenne szükség az unióban, mondhatni a kaptártól a csuporig" – hangsúlyozta Bross Péter. A kialakult helyzet miatt idén augusztusban Magyarország nemzeti hatáskörben szigorította a hazai szabályozást. „Így a mézkeverékek esetében kötelező lesz feltüntetni valamennyi származási országot, méghozzá a felhasznált mézek tömege szerint csökkenő sorrendben" – összegezte a lapnak a OMME elnöke.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...