Amikor beköszönt a zord idő, a méz üvegbe vagy műanyagmedvébe zárt formában egyre több háztartásban megjelenik. Vagy azért, mert gyógyszer gyanánt kanalazzuk a megfázásokat enyhítve/elkerülendő, vagy azért, mert a kedvenc ünnepi édességeinkbe kerül nagy mennyiségben, esetleg csak szeretjük vajas kenyérre csorgatva enni egy bögre forró teával. A méz fogyasztására láthatóan megannyi indok adott, persze talán még nem ismerjük az összeset. A cikk új szerepekbe helyezi az édesítőt, és mindegyik nagyon jól áll neki.
Nézd meg galériánkban a méz izgalmas felhasználási módjait!
3 izgalmas mód, ahogy talán még nem használtad a mézet
Karamellizáld
Ugyanúgy, mint a cukrot, a mézet is átváltoztathatjuk némi hőkezeléssel, ezáltal jóval komplexebb aromát adva neki. No, jó, azért nem teljesen ugyanúgy: a méz karamellizálása egy fokkal körülményesebb folyamat, azonban ugyanúgy megéri, ezért adjunk neki egy esélyt. A mézet tegyük egy szélesebb serpenyőbe vagy lábasba, majd adjunk hozzá 1-2 evőkanál vizet és pár csepp citromlevet (ez segíti majd megfékezni a kristályosodást), majd folyamatos kevergetés mellett melegítsük addig, míg kellemesen karamellás aromát és enyhén sötétebb színt nem kap. Vigyázzunk, ne égjen oda, mert akkor keserű lesz! Az így kapott mézet tároljuk üvegben és használjuk kedvünk szerint teában, süteményekben, kenyéren.
Tüzesítsd
A méz folyékony masszája igen könnyen átvesz más ízeket, főleg, ha adunk neki rá időt. Hosszas áztatással egészen különböző alapanyagok aromáját átadhatjuk neki a magvaktól kezdve a zöldfűszereken át egészen a chiliig. Ez utóbbi azért kiváló választás, mert ilyenkor egyesül a tüzes az édessel, a chilis méz kontrasztját pedig lenyűgöző sokszínűséggel bevethetjük húsételekben, salátákban, sült sajtoknál, de egészen nyugodtan süteményreceptekben is. Friss vagy szárított chilit keverjünk a mézbe, majd áztassuk nagyjából 1-2 hétig (minél tovább áll, annál erősebb aromát kap). Szobahőmérsékleten tárolható, nem romlik meg.
Fermentálj vele
Persze nemcsak chilik landolhatnak az aranyló tengerben, hanem például fokhagymagerezdek is. Itt az ízesítésen kívül egy másik csodás folyamat is végbemegy, ami nem más, mint a fermentálódás. Érdemes 2-3 hetet is adni a méznek az igazán ütős végeredmény érdekében: utána felhasználhatjuk a fokhagymát főzésre, a mézet pedig akár kanalas „orvosság” gyanánt is, a megfázás elhessegetésére.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ha készen állsz még több hajmeresztő konyhai ötletre: