A cukorbetegség vagy orvosi nevén diabetes mellitus a szénhidrát-anyagcsere zavara. Két fő típusa ismert, az 1-es és 2-es típusú diabetes, de előfordul például a várandósság alatt kialakuló terhességi diabetes is.A két fő diabetestípus kialakulásában azonban alapvető, lényegi különbség van: az 1-es típusú diabéteszben a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei károsodtak, ezért nincs, vagy nem elég az inzulin a szervezetben, emiatt az 1-es típusú cukorbetegek kezdettől inzulinra szorulnak. Fogyás, állandó szomjúság, bőséges vizelet hívhatja fel rá a szülők és a gyermekorvos figyelmét. Jellemzően gyermek/fiatal korban alakul ki, autoimmun betegség áll a hátterében, a tudomány jelenlegi állása szerint nem megelőzhető. A betegek életben maradásához a külsőleg adott inzulin elengedhetetlen.
Az inzulinnal élő cukorbetegek életének alapvető feladata az önmaguknak beadandó inzulin menedzselése - akár naponta 5-6x is sor kerülhet erre. Az orvosi kutatások egyik fontos területe annak feltérképezése, hogy milyen olyan modern inzulinadagolási lehetőségek vannak, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a betegek életminőségének javulásához. Pár évtizede rendelkezésre áll már az ún. inzulinpumpa, amely folyamatosan a beteg testéhez kapcsolódik és adott paramétereknek megfelelően adagolja bőrön át az inzulint.
A mesterséges hasnyálmirigy
Újabb technológiai lehetőség az ún. mesterséges hasnyálmirigy, amely forradalmasíthatja az 1-es típusú cukorbetegség kezelését. A mesterséges hasnyálmirigy - az inzulinpumpához hasonlóan - egy kis elektronikus eszköz, amely a testen kívül helyezkedik el. A véráramba vezető apró vezetékeken keresztül juttatja az inzulint a véráramba, amelynek szükséges mennyiségét a test aktuális igényeihez igazodva számolja ki.
A British Medical Journalmárciusi számában megjelent publikációban 40 kapcsolódó kutatás eredményeit foglalták össze. Az eredmények rendkívül ígéretesek: összehasonlítva a korábbi terápiákat alkalmazókkal, a mesterséges hasnyálmirigy-készüléket használók vércukorszintje szignifikánsan kiegyensúlyozottabb volt a vizsgált időszakokban.
A publikált ígéretes eredmények mellett mind a felnőttek, mind a gyermekek esetében további hosszabb időtartamú és nagyobb volumenű vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy biztonsággal megismerhessük a mesterséges hasnyálmirigy pozitív hatását. Ha a kísérletek továbbra is sikerrel járnak, az 1-es típusú cukorbetegek, vagyis emberek milliói számára adhat bizakodásra okot.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
10 könnyű, cukormentes joghurtos sütemény
Kitűnő megoldások a joghurttal készülő sütik, ha valami könnyed desszertre vagy uzsonnára vágyunk. Még jobban esnek, ha ráadásul cukormentesek is. (x)
Bodon Judit dietetikusÉtrendi ajánlások cukorbetegeknek
A kiegyensúlyozott cukorbetegétrendet nem ördöngösség jól megoldani, de akad pár szabály, amelyeket ehhez be kell tartatni.
adminHelytelen életmód = cukorbetegség?
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet meg. Pedig igen, észrevétlenül. Ha nem figyelsz, te is lehetsz cukorbeteg!
adminA rettegett terhességi cukorbetegség
Magyarországon minden 15-20. kismamát érinti a várandósság alatt kialakuló cukorbetegség. Lássuk, milyen étrendi kihívásokkal kell szembenézniük!
Szálka Brigitta dietetikus