Mesterséges hasnyálmirigy: forradalmian új eszköz cukorbetegeknek

Napi 5-6-szori injekció - sok cukorbeteg mindennapi feladata az életben maradás érdekében. Azonban itt egy új eszköz, amely nagy segítség lehet életminőségük javításában.

A cukorbetegség vagy orvosi nevén diabetes mellitus a szénhidrát-anyagcsere zavara. Két fő típusa ismert, az 1-es és 2-es típusú diabetes, de előfordul például a várandósság alatt kialakuló terhességi diabetes is.A két fő diabetestípus kialakulásában azonban alapvető, lényegi különbség van: az 1-es típusú diabéteszben a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei károsodtak, ezért nincs, vagy nem elég az inzulin a szervezetben, emiatt az 1-es típusú cukorbetegek kezdettől inzulinra szorulnak. Fogyás, állandó szomjúság, bőséges vizelet hívhatja fel rá a szülők és a gyermekorvos figyelmét. Jellemzően gyermek/fiatal korban alakul ki, autoimmun betegség áll a hátterében, a tudomány jelenlegi állása szerint nem megelőzhető. A betegek életben maradásához a külsőleg adott inzulin elengedhetetlen.

Az inzulinnal élő cukorbetegek életének alapvető feladata az önmaguknak beadandó inzulin menedzselése - akár naponta 5-6x is sor kerülhet erre. Az orvosi kutatások egyik fontos területe annak feltérképezése, hogy milyen olyan modern inzulinadagolási lehetőségek vannak, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a betegek életminőségének javulásához. Pár évtizede rendelkezésre áll már az ún. inzulinpumpa, amely folyamatosan a beteg testéhez kapcsolódik és adott paramétereknek megfelelően adagolja bőrön át az inzulint.

A mesterséges hasnyálmirigy

Újabb technológiai lehetőség az ún. mesterséges hasnyálmirigy, amely forradalmasíthatja az 1-es típusú cukorbetegség kezelését. A mesterséges hasnyálmirigy - az inzulinpumpához hasonlóan - egy kis elektronikus eszköz, amely a testen kívül helyezkedik el. A véráramba vezető apró vezetékeken keresztül juttatja az inzulint a véráramba, amelynek szükséges mennyiségét a test aktuális igényeihez igazodva számolja ki.

A British Medical Journalmárciusi számában megjelent publikációban 40 kapcsolódó kutatás eredményeit foglalták össze. Az eredmények rendkívül ígéretesek: összehasonlítva a korábbi terápiákat alkalmazókkal, a mesterséges hasnyálmirigy-készüléket használók vércukorszintje szignifikánsan kiegyensúlyozottabb volt a vizsgált időszakokban.

A publikált ígéretes eredmények mellett mind a felnőttek, mind a gyermekek esetében további hosszabb időtartamú és nagyobb volumenű vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy biztonsággal megismerhessük a mesterséges hasnyálmirigy pozitív hatását. Ha a kísérletek továbbra is sikerrel járnak, az 1-es típusú cukorbetegek, vagyis emberek milliói számára adhat bizakodásra okot.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

7 nassolnivaló estére, ami miatt ne legyen bűntudatod

Általános jelenség, hogy kívánunk valamilyen nassolnivalót vacsora után és lefekvés előtt – ám az éjszakai nasik nem arról híresek, hogy nagyon egészségesek lennének, sőt az alvásminőséget is nagyban befolyásolják. De valójában nem bűn alvás előtt nassolni, csak tudni kell, hogy mit érdemes ilyenkor fogyasztani.

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...