Spirál alakú csokoládét alkottak meg az Amszterdami Egyetem kutatói, ezzel pedig jó eséllyel megtalálták a tökéletes csokoládé titkát, amely a formában és az anyag törhetőségében rejlik – írja az index.hu a Smithsonian cikkére hivatkozva.
A Corentin Coulais, az Amszterdami Egyetem fizikusa által vezetett kísérletben első körben egy 72 százalékos kakaótartalommal rendelkező étcsokoládét temperáltak, ezzel biztosítva a stabil szerkezetet, az alapanyagból pedig 3D-nyomtató segítségével többféle spirálformát nyomtattak. A csokispirálok egy része sima S-alakú volt, nyomtattak viszont sokkal összetettebb, kacifántosabb formákat is.
A csapat a csokispirálokat egy sor mechanikai teszten próbálta ki, azt nézve, hogyan törnek pontosan a desszertek. A csokik felülről préselve rengeteg darabra törtek, oldalról haladva viszont legtöbbször csak egyszer törtek meg.
Ezután egy csapat tesztelő kóstolta végig a csokikat, a kutatók pedig arra voltak kíváncsiak, melyik formájú finomság tetszett a legjobban a kóstolóknak, és miért.
Corentin Coulais és csapata szerint minél bonyolultabb volt a forma, annál nagyobb volt a repedés, ez pedig sokkal inkább lenyűgözte a kóstolókat, mint az egyszerűbb formájú csokoládék elfogyasztása, ugyanis a ropogást sok esetben az emberek a frissességgel társítják össze.
A szakértő szerint a technika által megfelelő ételeket lehet készíteni azoknak, akiknek valamilyen betegség miatt gondjuk van a rágással vagy a harapással, hiszen így szabályozható lenne, mekkora erőkifejtés szükséges az étel elfogyasztásához.
A kísérlet által nemcsak a csokoládéfogyasztók járhatnak jól, a kutatás eredményei ugyanis abban is segíthet, hogy olyan anyagokat fejlesszenek ki, amelyek sokkal törésállóbbak. Így strapabíróbb sisakokat, autókat de akár repülőket is lehetne alkotni.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: