Ecet tisztítószernek, szódabikarbóna fehérítéshez, mosódió a ruhákhoz? Lehet, hogy te is igyekszel egyre környezettudatosabban létezni, és egyre kevesebb kemikáliát bevetni a háztartásodban, sajnos mégis akadnak olyan problémák, amikor az ember kézbe kell hogy vegyen mondjuk egy erősebb lefolyótisztítót. Ezek a vegyszerek viszont sokszor annyira erősek, hogy a természeten, az élővizeken kívül bennünk is kárt tehetnek. Vigyázzunk velük!
Lássuk, mik azok, amiket akár nap mint nap fogdosunk otthon, pedig nem kéne, mert mérgezőek!
5 tárgy otthon, ami mérgező, mi pedig rendszeresen tapogatjuk
Zsíroldó, sütőtisztítók:
Sok sütőtisztító nátrium-hidroxidot (más néven lúgot) tartalmaz: a maró hatású anyag súlyos égési sérüléseket okozhat, ha bőrrel vagy szemmel érintkezik. Ráadásul mivel általában spray formájában árusítják a zsíroldót, igen nehéz nem belélegezni, illetve figyelni rá, hogy ne kerüljön mondjuk a bőrünkre. Belélegezve akár több napig tartó torokfájást, maró érzést okozhat. Viseljünk maszkot, gumikesztyűt, és szellőztessünk folyamatosan!
Lefolyótisztítók:
A zsíroldókhoz hasonlóan általában a lefolyótisztítók is nátrium-hidroxidot tartalmaznak, ami maró hatású, így súlyos égési sérüléseket okozhat, ha bőrünkre vagy netán szemünkbe kerül. Próbáljunk maszkban nekiállni a munkálatoknak, ne lélegezzük be, szellőztessünk folyamatosan, míg használjuk a kemikáliát, és húzzunk gumikesztyűt! A flakonon levő figyelmeztető utasításokat is kövessük!
Bolti számlák, nyugták, blokkok:
Te is mindig összegyűröd, és a szatyrodba dobod a blokkot? Úgy tűnik, fogdosni se nagyon kéne, nemhogy élelmiszer mellé rakni, ugyanis sok nyugtát hőpapírra nyomtatnak, ami azt jelenti, hogy vékony porbevonat fedi őket, amely előhívja a festéket. Ez BPA-t tartalmaz, ami egy endokrin rendszert károsító vegyi anyag, amelyet összefüggésbe hoztak a mellrákkal, a cukorbetegséggel és a gyermekek hormonális rendellenességeivel. A BPA a bőrön keresztül szívódik fel, ezért korlátozzuk a vele való érintkezést. Kérjük meg a pénztárost, hogy lehetőleg ne nyomtassa ki!
Mosószerek:
Szakértők rengeteg egészségre káros vegyi anyagot találtak a népszerű mosószerekben. Ezek közül a leggyakoribbak – és a legártalmasabbak – a nonil-fenolok és a dioxán, amelyek vélhetően rákkeltőek, irritálják a bőrt és a nyálkahártyát, és asztmát is okozhatnak. A fenolok ráadásul könnyen felszívódnak a bőrön keresztül, és vese- és májműködési zavarokat okozhatnak. Inkább az organikus, illetve a hipoallergén verziókra szavazzunk!
Rovarirtók:
A rovarirtó szerek, sprayk sem ártalmatlanok, főleg, ha bőrre kerülnek vagy belélegezzük őket, mivel úgy hatnak a rovarokra – és némileg ránk is – , hogy megzavarják a megfelelő testfunkciókhoz szükséges neurotranszmittereket. Nyilván egy szúnyogriasztó lapka vagy konnektorba dugható oldat nem mérgező, de ne kerüljön a bőrünkre, szervezetünkbe! Aki viszont mondjuk a mezőgazdaságban dolgozik, vagy rendszeresen használ sprayflakonos rovarirtót, mely a tüdejébe kerül, akár súlyos, krónikus megbetegedésekkel is számolhat!
Még több otthontipp: