Méregtelenítő kúrák – tegyük tisztába ezt a témát mindörökre!

Nézzük, mit érdemes tudni a méregtelenítő kúrákról, és próbáljunk meg - lehetőleg végérvényesen - pontot tenni ennek a kérdéskörnek a végére!

Bár az ősz végi időszakra kevésbé jellemzőek a méregtelenítő kúrák, mint a tavaszi-nyárváró hónapokban, vannak, akik azért ilyenkor, az ünnepekre készülőben, mintegy előre "ledolgozzák" a december végi dínom-dánomokat.

A méregtelenítő kúrák sora gyakorlatilag végeláthatatlan, vannak olyan módszerek, amelyek évtizedek óta tartják magukat a köztudatban, de mindig akadnak újabb és újabb diéták, amelyek a tuti módszernek ígérik magukat.

Méregtelenítő kúrák – tegyük tisztába ezt a témát mindörökre!

Ezek az ötletek gyakran hosszabb-rövidebb ideig tartó koplalásos időszakot tartalmaznak, esetleg valamilyen speciális étrendkiegészítőt (tablettát, port, folyadékot), vagy valami hagyományos élelmiszert - kevésbé hagyományosan fogyasztva, pl. almaecetet éhgyomorra.

Előfordul, hogy az étrendi tippeket kiegészítik pl. masszázzsal, szélsőségesebb esetben fizikai beavatkozást igénylő béltisztító módszerrel

Méregtelenítés a szervezetben

Még mielőtt bármelyik méregtelenítő diétának bedőlnénk, érdemes megismerni egyes szerveink működését. A szervezetünkben a káros anyagok kiszűrése a vesék és a máj feladata. Ha egészségesek vagyunk, és ezek a szerveink jól működnek, akkor azon kívül, hogy kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes táplálkozással, és egészséges életmódunkkal támogatjuk a vesénk és májunk megfelelő működését, más extra teendőnk nincs. 

Ha a májunk és a veséink nem tudják ellátni a méregtelenítő funkciójukat, annak nem az lesz a jele, hogy fáradtak vagyunk, vagy, hogy rendezetlen a székletünk, hanem ennél sokkal komolyabb tünetek jelentkeznek, amelyek adott esetben sürgősségi orvosi ellátást igényelhetnek, és egy méregtelenítő diétánál sokkal komolyabb, és nem utolsó sorban hatékony kezelést. Tehát, ha a szervezetünk “méreganyagokkal telítődne”, akkor nem a következő diéta után kutatnánk a neten, hanem az intenzív osztályon feküdnénk a kórházban. 

Ennek megfelelően semmiféle diétának nincs valódi méregtelenítő hatása, így nem érdemes belevágni egyikbe se.

Mit tehetünk májunk és veséink védelme érdekében?

Annak érdekében, hogy a szervezetünkben optimálisan működjön a káros anyagok kiszűrése, érdemes mindent megtennünk annak érdekében, hogy a májunk és a vesénk (meg persze az egyéb szerveink) hatékonyan elláthassák a feladatukat.

  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, szélsőséges diétás korlátozásoktól mentesen. Szervezetünk egészségének megőrzéséhez szükségünk van mind a fehérjékre, mind a zsírokra, mind a szénhidrátokra. Ne zárjuk ki egyik makrotápanyagot se az étrendünkből.
  • Fogyasszunk minél kevesebb ultra-feldolgozott élelmiszert! Étrendünk alapvetően friss, szezonális alapanyagokból épüljön fel, így minimalizálva az adalékanyagok mennyiségét.
  • Figyeljünk oda a megfelelő folyadékfogyasztásra! A vesénk működésének egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel - minimum 2 l/nap folyadékot igyunk - lehetőleg hozzáadottcukor-mentes italok formájában.
  • Kerüljük a rendszeres alkoholfogyasztást! A túlzott alkoholbevitel megterheli a májat, visszafordíthatatlan elváltozásokat okozva a szerv szövetállományában. 
  • Mozogjunk rendszeresen! A rendszeres mozgás javítja a keringésünket, így a szerveink oxigénellátottságát, a sejtek megújulását.
  • Pihenjünk! A pihenés, alvás sokak számára “felesleges időtöltés”, pedig ez az az időszak, amikor a testünk sejtszinten regenerálódik. Ha erre a folyamatra nem adunk elég időt a szervezetünknek, akkor nem tudja megfelelően ellátni a funkcióit.

Tehát ahelyett, hogy rendszeresen - adott esetben meglehetősen drága - a szervezetünket inkább megterhelő, mint segítő kampányszerű méregtelenítő kúrába fogunk, figyeljünk oda egészséges, kiegyensúlyozott, értékes tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozásunkra és mozogjunk rendszeresen!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...