Minden időszaknak megvan a maga divatdiétája, mostanában a legtöbb embertől azt hallom, hogy a szakaszos böjttel tartja kordában a kilóit. Praktikus, mert nem kell hozzá hosszas tervezés, nem kell átstrukturálnunk az étrendünket, ehetjük azt, amihez éppen kedvünk van, kevésbé időigényes a többinél.
Mégsem működik mindenkinél ugyanúgy, van, aki egyáltalán nem fogy tőle, ráadásul a közérzete sem a legjobb a diéta alkalmazása közben - egy új kutatás most azt magyarázza el, miért alakulhat ez így.
Nem eszünk, aztán újra
A szakaszos böjtnek több verziója létezik, a legnépszerűbb változat az, amikor a hét öt napján úgy táplálkozunk, ahogy máskor, a hét két napján viszont sokkal kevesebb energiát viszünk be, csupán 700 kalóriát. A másik változat a nap óráit osztja szét, ilyenkor 8 órán keresztül lehet enni, 16 órán át viszont böjtölni kell. A baj az, hogy anélkül csalunk ebben a praktikusnak tűnő diétában, hogy észrevennénk.
Ezt olvastad már?
Új kutatás: egészségesebb lett a fehér liszt az utóbbi kétszáz évben
Mennyit eszünk böjt után?
A kutatás azt figyelte meg, hogyan változik azoknak a fizikai aktivitása és az evési szokásai a böjtnapok előtt és után. A kiválasztott férficsoport a böjtölő nap előtt és után is jóval többet evett az átlagos napi kalória bevitelénél, összesen körülbelül 10 százalékkal vittek be több kalóriát a normálisnál. A vizsgálat során a fizikai aktivitásukat is monitorozták, amiből pedig az derült ki, hogy a böjtnapokon, illetve másnap is jóval alacsonyabb volt a fizikai aktivitásuk intenzitása annál, mint amennyit máskülönben mozogni szoktak.
A lemaradás behozva
Így a böjtnap által szerzett kalória deficitet másnap már be is hozták, amivel lehetetlenné tették, hogy a módszer fogyáshoz vezessen. Fogyni csak úgy lehet, ha több kalóriát égetünk el, mint amennyit beviszünk, így viszont a diétázók hiába vittek be kevesebbet, másnap többet fogyasztottak, és kevesebbet égettek el.
Nem fogyunk
Más kutatások is alátámasztották az elméletet, ami szerint a hosszabb-rövidebb böjtöket követően többet eszünk, mint általában és mint amennyire szükségünk volna. Hasonlóképp működött a folyamat azoknál, akik hat hétig nem reggeliztek - az elhagyott kalóriákat megették ebédre és vacsorára. Így aztán nagyon valószínű, hogy nincs sok értelmük az ilyen diétáknak, hacsak nem figyelünk oda nagyon nagy gonddal a böjtidőszakokat megelőző és követő étkezéseink minőségére és mennyiségére.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Milyen receptben érdemes teljes kiőrlésű lisztre váltani, és miben nem?
Minden sütemény és tészta egészségesebb lesz, ha nem fehér lisztből készítjük, de hogyan lesznek ugyanolyan finomak is?
NosaltyEzért lesz iszonyatos az újramelegített kávé íze
Soha, de soha nem szabad kávét újramelegíteni, mert a keserű legrosszabb verziói szabadulnak fel belőle, és a lényege vész el...na de miért?
adminEgészségesebben, olcsóbban és boldogabban főzünk: egy nagycsalád tapasztalatai a karantén...
Hogyan változott meg egy háromgyerekes család teljes táplálkozási rutinja kéthavi bezártság alatt?
adminCímlapkép: Getty Images