A karácsony a szeretet ünnepe, együtt van a család, ajándékozunk, de a három napos szabadság afinom ételekről éssüteményekről is szól. A legtöbben a következő napokban intézzük a bevásárlást a főzéshez-sütéshez, de mielőtt útnak indulnánk, nem árt tájékozódni az árakról. Jó néhány olyan alapanyag van ugyanis, amihez idén jóval drágábban juthatunk hozzá, mint a tavalyi évben.
Már megint drága a dió?!
Minden évben sokak szájából elhangzik, hogy drága a dió. Nos, ha nagyon szigorúan vesszük, akkor valóban nem egy olcsó alapanyagról van szó. A bejglibe elég belőle 150-200 gramm, de azserbóba legalább 300-400 gramm szükséges, ezért nem mindegy, hogy mennyiért jutunk hozzá.
Az idei diótermés nem volt a legjobb, több mint a felére csökkent a tavalyi évhez képest, mivel tavasszal jelentős fagykárok érték a fákat, és a diótermést több helyen kártevő, az ún. dióburok-fúrólégy is megtámadta. Ennek ellenére a Piaci Árinformációs Rendszer adatai azt mutatják, hogy a dió idén inkább olcsóbb lett a tavalyi évhez képest, de még így is jócskán 3000 forint felett van kilója.A tisztított dió átlagára így alakult nagyobb budapesti és vidéki piacokon:
2018 (48. hét) | 2019 (48. hét) | |
Fehérvári úti piac | 3800 Ft/kg | 3480 Ft/kg |
Vámház körút piac | 3980 Ft/kg | 3280 Ft/kg |
Szegedi piac | 3300 Ft/kg | 3700 Ft/kg |
Debreceni piac | 3500 Ft/kg | 3500 Ft/kg |
Kisebb zöldségeseknél vagy ismerősöktől is vásárolhatunk diót, némelyest olcsóbban. Egy kilóhoz körülbelül 3000 forintért juthatunk hozzá.
A diós mellett a mákos bejgliről se feledkezzünk meg. A mák ára nem változott jelentősen, vannak olyan boltok, amelyekben tapasztalható néhány forintos drágulás, de a legtöbb helyen kilója2000-2500 Ft.
Brutálisan drágult a vaj és a cukor
Nem mindenhol olyan rózsás a helyzet, mint a mák esetében. Aki például margarin helyett vajjal szeretné készíteni a süteményeit, annak is mélyen a pénztárcájába kell nyúlnia. A budapesti boltokban a80 %-os zsírtartalmú, 100 g-os vaj átlagára 3480 Ft/kg. Idén már volt ez jóval magasabb is, jócskán 3500 Ft/kg felett. A margarin szerencsére csak 1-2 forintot drágult tavalyhoz képest, nagyjából 280 forintbakerült belőle 200-250 g.
A vaj drágulása szinte már nem is meglepő, a cukoré viszont annál inkább. A KSH adatai szerint 1 kg cukor idén novemberben 217 forint volt, míg tavaly ugyanilyenkor még 192 forint. Kis tételről van szó, de az emelkedés akkor is szembetűnő.
Néhány forintos liszt és tojásdrágulás
A karácsonyi sütik fontos alapanyaga még a liszt és a tojás. Mindkettő átlagára nagyjából stagnál. A finom liszt kilója tavaly 150 forint volt, most pedig 155-159 forint. Nem egy óriási drágulás.
A tojáspiaconmég jobb a helyzet. Idén semmi nem gátolta, hogy elegendő tojás jusson a piacokba és a boltokba, a kereslet viszont ebben az időszakban jelentősen megnövekszik, ami már a novemberi árakon meglátszik. Az M-es tojás fogyasztói átlagára 41,07 Ft/db, az L-esé 46,13 Ft/db. Tavaly is nagyjából hasonló árakon juthattunk hozzá ehhez az alapanyaghoz, ami egy jó piskóta sütésénél vagy a tiramisu készítésénél is elengedhetetlen.
A ponty nem úszhat el
A legtöbb családnál a karácsonyi menü elengedhetetlen része a sült hal és a halászlé, amit általában pontyból készítünk. Jó hír, hogy idén nem drágultak jelentősen a halak. Az élő ponty kilója 1150-1300 Ft, a pontyszelet vagy -filé kilója 2210 Ft.Utóbbi átlagára tavaly decemberben 2140 Ft/kg volt.
Mennyit költünk karácsonykor?
Nem is olyan régszámoltunk be róla, hogy a magyar internetezők körülbelül 10-50 ezer forintos értékben ajándékoznak. A fent kifejtett drágulások fényében idén nagy valószínűséggel növekednek a családok élelmiszerkiadásai is. A budapesti szupermarketeknél végzett mini közvéleménykutatásunkból kiderült, hogy a legtöbb család jócskán 20 ezer forint felett költ a karácsonyi menüre. Egy négytagú család karácsonyi bevásárlása elérheti akár a 50 forintot is, attól függően, hogy hány rokont, ismerőst látnak vendégül a három napos ünnep alatt.
„Nálunk ilyenkor születésnapokat is ünnepelünk, így több napra sütök és főzök. Húsra hagyok ott a legtöbbet a boltban. A kacsát már megvettük 15 ezer forintért, de a halászléhez és süteményekhez még be kell vásárolnom. Szerintem a végére olyan 50 ezer forintnál állunk meg, mert nálunk nagy a család” - mondja nekünk Nikoletta.
„Mi szűk körben ünnepelünk az élettársammal. A szomszédoktól kapunk tejet és vajat, mert vidéken élünk. Magunk vágjuk a disznót a karácsonyi menühöz. Sütni csak kétfélét szoktam, a boltban így körülbelül 15-20 ezer forintot költünk” - magyarázza nekünk Edit, aki élettársával és két fiával ünnepli a karácsonyt.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség arra számít, hogy idén csak az ünnepekre szánt élelmiszerekre körülbelül 100 milliárd forintot fordítanak majd a vásárlók.Az ünnepi időszakban a karácsonyi készülődéshez kapcsolódó tipikus termékeket keresik: a szaloncukrot, az édességeket, a sütési alapanyagokat, és az italokat.
Ezeket olvastad már?
6-féle bolti gesztenyepürét kóstoltunk meg – Szerintünk ezek a legjobbak!
Közeledik a karácsony, ennek alkalmából az egyik igen ízletes, nagyon könnyen elkészíthető desszertet és egyben alapanyagot, vagyis gesztenyepüréket teszteltünk le.
Nosalty40 ezer forintból csinálta meg az év legaranyosabb karácsonyi reklámját...
Az internetezők teljesen oda vannak érte, és valóban megér egy percet rászánni erre a karácsonyi reklámra, ami még a John Lewis megható kisfilmjeivel is felveszi a versenyt.
NosaltyKarácsonyfa-kalauz: így válassz fát a zöld ünnepekért
Évről évre visszatérő dilemma, hogy legyen-e karácsonyfa, és ha igen, élő vagy mű. Útmutatónkkal most segítünk eligazodni a sok kérdés között!
Szász NóriVégre kiderült: ennyit költünk és vásárolunk karácsonykor
A Jófogás online felméréséből kiderült, hogyan karácsonyoznak a magyar internetezők, és mennyit költenek.
Nosalty