Télen cékla legyen otthon. Azon termények egyike, amit szinte egész évben lehet venni, tavasz közepéig kapunk régi céklát és májusban pedig már jön az új, de télen különösen hasznos, az egyik legjobb vitamin- és ásványianyag-forrásunk lehet.
A céklából nagyon sokféle dolgot lehet csinálni, nemcsak a megszokott ecetes, tormás savanyúságot. Lehet belőle levet préselni, nyersen pácolni, lehet főzni, utána pirítani, egyben sütni, tölteni, olajban sütni, párolni, reszelni. Használhatjuk csupán színezésre, de lehet főfogás is. Lehet hideg vagy meleg, szóval szinte bármi.
A vásárlással kapcsolatban szokás szerint csupán pár irányelvet tudok mondani: igyekezzünk feszes céklákat venni, lehetőleg nagyjából egyformákat. A nagyobbak lassabban fognak elkészülni, de állítólag finomabbak. Én erről egyébként nem vagyok meggyőződve. Arról viszont igen, hogy van nagyon finom édes cékla, és van olyan, ami kissé kesernyés, magában nem valami jó.Kóstoltjuk meg tehát és ott vegyük, ami bevált.
Fasírt – ahogy eddig nem próbáltad >>
A céklát hűvös helyen elég jól lehet tárolni pár hétig, utána elkezd fonnyadozni, kornyadozni, ilyenkor gyorsan használjuk el.
Receptötletek
Céklás krumplipüré
- Pirított hagymára reszeljünk rá egy közepes céklát, pirítsuk össze és keverjük hozzá a krumplipüréhez.
- Ízesíthetjük a szokásos módon, de adhatunk hozzá egy kis curryt, római köményt is, hogy egzotikusabb ízt kapjunk (függ nagyon attól, hogy mihez kínáljuk).
Céklalevél salátába
Az újcékla levelét, szárát salátában is használhatjuk, nagyon szép, ha más salátafélékkel keverjük.
Almás, currys céklasaláta
- Kockázzuk fel a főtt céklát és a nyers almát, keverjünk ki egy kis tejfölt kevés reszelt vöröshagymával, egy gerezd reszelt fokhagymával, sóval, egy csipet cukorral és curryvel.
- Öntsük nyakon a céklát az öntettel (vigyázzunk, ne legyen száraz) és hagyjuk érni legalább fél napig.
Céklachips
Hámozzuk meg a céklát (erre a célra javaslom a hosszúkás céklát) és uborkagyalun vágjuk vékony szeletekre. Forró, bő olajban süssük meg (érdemes egyesével berakni az olajba, hogy ne tapadjon össze). Süssük addig, ameddig kezd színt váltani, de vigyázzunk, ne barnuljon meg, mert akkor már keserű.
A rovat korábbi cikkeiért kattints ide! >>