Legyen a te kerted is méhbarát!

Számos őrült világnappal találkozhatunk a naptárban, de vannak köztük olyanok is, amelyek fontossága megkérdőjelezhetetlen. Csakúgy, mint a méheké, akiket május 20-án ünneplünk. (x)

A Méhek Világnapja célja, hogy felhívja a figyelmet a világ méhállományának csökkenésére és ezzel együtt védelmük fontosságára. Európában sajnos minden tizedik méhfaj veszélyeztetett, mert élőhelyeik és táplálékforrásaik erősen megfogyatkoztak, illetve a mezőgazdaságban használt irtószerek sem kedveznek a sárga csíkos rovaroknak. Pedig a méhek, bármilyen kicsik is, nélkülözhetetlenek a Föld növényzetének megőrzéséhez. Nem csupán méztermelésre képesek: az emberek által fogyasztott növények harmadának beporzásáért felelnek, míg a szakemberek szerint a termesztett növények 84%-a többet és jobb minőségben terem az állati beporzástól. Ők biztosítják a növényvilág sokszínűségének megőrzését, ezzel egy időben pedig táplálékot biztosítanak az állatvilág és az emberek számára.

Legyen a te kerted is méhbarát!

Néhány apró lépéssel te is tehetsz azért, hogy a kerted méhbarát legyen, és az apró rovarok otthonosan érezzék magukat benne.

Kezdjük az alapoknál!

  • Nem kell hatalmas kerttel vagy óriás virágkolóniával rendelkezni, már akár a balkonládák vagy a teraszra kihelyezett virágcserepek is sokat segíthetnek. Ha pedig a járda mellett virágágyást tudsz kialakítani, abban magad is örömöd leled majd.
  • A gondozott gyep megnyugtató látványt nyújt, de a sivár felületeknél izgalmasabb a sokszínűség: alakíts ki „méhlegelő” sávokat vagy természetes hatású vadvirágos foltokat, rétet, amelyek változatosságot visznek a zöldfelületekbe.
  • Ültess sokféle őshonos haszon- vagy dísznövényt, amelyek az év különböző időszakaiban virágoznak! Létrehozhatsz sávokat, ágyásokat az eltérő időben virágzó fajtáknak, így a kerted egész évben virágos marad.
  • Vannak kimondottan méhcsalogató növények, ezek egy része ráadásul a konyhádban is hasznos lehet. Ilyen például a borsmenta, a kakukkfű, a levendula, az oregánó vagy a metélőhagyma, a dísznövények közül pedig a díszhagyma, az őszirózsa, a harangvirág, a nárcisz vagy a krókusz színe és illata vonzza majd a szorgos méheket. Gazdag nektárforrásnak tekinthetjük még például a legyezővirágot, hóvirágot, sarkantyúkát, és a körömvirágot. Az évelő növények is hasznosak lehetnek egy méhbarát teraszon, és ezek a növények praktikusak is, hisz nem kell évente újra ültetni őket. A mályvabokor az egyik legjobb választás lehet, de ugyanúgy a gólyaorr, kasvirág vagy a varjúháj is.
  • Kerüld a növényvédő szerek használatát, de semmiképpen ne permetezz a beporzási időszakban!
  • Helyezz ki egy vizestálat, és máris kész az ivókút, amelyre szintén szüksége lehet a városi rovaroknak.

Azoknak sem kell megijedniük a kertészkedés kihívásaitól, akik számára új terep a növények gondozása. Első lépésként tervezd meg előre, hol szeretnéd kialakítani friss virágoskertedet: nem mindegy, hogy árnyékos vagy napos helyet szemeltél ki, mert ehhez képest kell kiválasztanod az árnyéktűrő vagy napimádó növényfajtákat.

Nagyon sok múlik a talaj megfelelő előkészítésén.

A legjobb időszak egy nektárban és pollenben gazdag virágágyás kialakítására március és május vége közé tehető, a legjobb terep erre pedig a minél egyenletesebb talaj. Ha a tervezett virágoskert olyan területre esik, ahol a fű még mindig növésben van, a talajt ásóval meg kell emelni, majd ásóval vagy ültetővillával fel kell lazítani, és a gyomot eltávolítani. A talajnak lazának és finoman összedolgozottnak kell lennie. Ezután tömörítsd – ehhez a gyephenger nyújt segítséget – , majd a gereblyézés után a talaj készen áll a vetésre.

A virágoskert vetéséhez a magokat az előre elkészített ágyásba szórjuk. Kézhezálló eszköz a magvető kanál, de még jobb, ha a magokat egy kis homokkal előre összekevered, majd egy szóróeszközzel egyenletesen oszlatod el a teljes területen, emellett a világosabb homok azt is megmutatja, hogy hova vetettél már magokat, és honnan hiányzik még.

Fontos, hogy először gyengéden dolgozd bele a magokat a talajba gereblyével vagy hengerrel, csak így tudnak megfelelően kicsírázni.

Nagy markolatú olló - akár kesztyűvel is használható

Különösen a vetés kezdeténél és a száraz időszakok alatt lényeges, hogy a talajt állandóan nedvesen tartsd, csak így tud a mag egészségesen fejlődni. Miután a virágoskert elkészült, évi egy-két alkalommal metszeni, nyírni kell. A nyíráshoz érdemes extra nagy markolatú ollót választanod, hogy akár kesztyűvel is könnyen használható legyen, de találsz kimondottan a virágok ritkítására kialakított eszközöket is. Ha csak egyszer szeretnénk metszeni, legjobb időszak július vége. Ezután még van ideje újra virágozni nyár végén vagy ősszel. Ha évi kétszer szeretnénk metszeni, akkor legjobb március elején és június végén.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...