Megvan az idei év legújabb őrülete: jön a zöldborsótej!

Ahogy nő a kereslet a növényi alapú termékek iránt, úgy reagál a trendekre az élelmiszeripar is. A kókusz-, a szója-, a zab- és a mandulatej után itt a zöldborsótej.

Az szerintem februárra egyértelművé vált, hogy a 2019-es év egyik fő táplálkozási trendje a húsmentes és/vagy a vegán étrend lesz. Egyre népszerűbb a Húsmentes Hétfő mozgalom, egyre több világsztár fordul a vegetáriánus/vegán étrend felé, egyre többet olvashatunk arról, hogy a húsfogyasztás csökkentése milyen pozitív hatással lehet bolygónk fenntarthatóságára.

A fentieknek köszönhetően egyre többen fordulnak a vegán termékek felé, és erre reagál is az élelmiszeripar, folyamatosan bővül a 100%-ban növényi alapanyagokból készült termékek köre. Ezek közül is talán a legnépszerűbbek hazánkban a növényi tejpótló italok, pl. a kókusz-, a zab-, a szója-, a mandulaital, de a bioboltokban már elérhetőek a kesudióból készült italok, és van, aki otthon készíti el dióból a tejpótló italát.

Idén azonban egy új termék megjelenése várható a brit piacon, mégpedig a zöldborsótej, hivatalos nevén zöldborsófehérje-ital.

Én ugyan még csak most találkoztam a zöldborsóitallal, de ahogy utánanéztem, kiderült, hogy az USA-ban ez már egy évek óta létező termék. De még mielőtt egy halványzöld löttyöt képzelnénk el, valójában ezt szárított zöldborsóból (azaz feles- vagy sárgaborsóból) készítik, azaz a végeredmény, a többi növényi italhoz hasonlóan egy krémszínű folyadék.

A felezett borsóból készült italt a szójából készülthöz hasonlóan készítik: a felesborsót vízzel és növényi olajjal darálják össze, egyneműsítik, majd egyes termékeknél nádcukorral édesítik, illetve D-vitaminnal dúsítják. Összehasonlítva a 1,5%-os itthon kapható tehéntejet az édesítés nélküli zöldborsófehérje-ital elérhető tápértékeivel 240 ml (erről a mennyiségről lehet csak hiteles adatokat találni a termékről) zöldborsófehérje-ital 70 kcal, míg ugyanennyi tej 50 kcal, fehérjetartalmuk azonos 8 g, zsírtartalma kicsit magasabb: 4,5 g vs. 3,6 g, szénhidráttartalma 0 g, míg a tejé közel 13 g. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy a nádcukorral édesített termék szénhidráttartalma ugyanerre a mennyiségre 6 g.

A zöldborsófehérje-ital a többi növényi tejpótló italhoz hasonlóan használható fel: fogyaszthatjuk hidegen müzlink, kásánk, turmixaink, kávés italaink alkotójaként, illetve főzhetünk vele olyan ételeket, amelyekhez egyébként tejet/tejpótló italt használnánk. Tejfehérje- és laktózmentes, jól beilleszthető a vegán, és a különféle táplálékallergiák, -intoleranciák étrendjébe.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

címlapkép: iStock

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...