Megsajnálták őket: van egy ország, ahol mostantól tilos a homárokat elevenen megfőzni

Te bele tudnád tenni az élő homárokat a forró vízbe, hogy aztán rádborítsák a fedőt, mint a Julie & Juliában? Van egy ország, ahol besokalltak az állatvédők:

Mindig döbbenten nézed, amikor filmekben/főzős műsorokban erőnek erejével, legtöbbször rezzenéstelen pókerarccal dobálják a forró vizes lábasokba az ollójuknál leragasztott élő homárokat? Tény, hogy az egyik legdrágább luxusfogás, és ikonikus filmjelenetek kötődnek a farokrész szétroppantásához és a hús onnan való kikapargatásához, amihez minden vendégre külön műanyag homárpartedlit is kötnek az étteremben. Mégis, valahogy olyan visszás végignézni a halálukat szegényeknek...

via GIPHY

Úgy fest, Svájcban megelégelték a dolgot: állatjogi aktivisták kiharcolták a homárok élve történő megfőzésének betiltását, mondván, az állat központi idegrendszere igenis van olyan komplex, hogy érezze a fájdalmat - igaz, a tudományos álláspont erről a mai napig nem tisztázott.

via GIPHY

Az új svájci törvény szerint - ami várhatóan március 1-jén lép érvénybe - a homárokat mostantól el kell kábítani, mielőtt megfőznék őket, továbbá ezentúl jeges vízben sem szállíthatók - a természetes közegükhöz legközelebbi állapotokat kell biztosítani számukra.

"Amennyiben halála előtt elektromos sokkot kap, illetve ha leállítják az agyműködését, nem érez majd fájdalmat, hiszen innentől tulajdonképpen halottnak tekinthető" - állítja a Queen's University Belfast egyik professzora.

Egyébként Olaszországban is hoztak már homárokat védő óvintézkedéseket - ott azt tiltották be, hogy az éttermek az élő homárokat elkészítésük előtt jégen tartsák.

via GIPHY

Tudományosan a mai napig nem igazolt, hogy a homárok ténylegesen érzik-e fájdalmat vagy nem, a kutatók szerint az állatok központi idegrendszere a rovarokéhoz hasonlóan primitív: az ingerekre reagálnak ugyan, de a fájdalmat az agyuk nem dolgozza fel.

Egy kísérletben kiderült ugyan, hogy két búvóhely közül, ahol az egyikben áramütést kaptak, a másikban nem, következetesen az utóbbit preferálták, de még ezt sem tekintik teljes bizonyítéknak.

Ezeket olvastad már?

via thisisinsider

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...