A különböző diéták és étrendek szabályai között kiigazodni nem egyszerű feladat. Vannak ételek, amik tiltólistára kerülnek, másokat egyenesen “super foodnak” tartanak. Ételcsoportok teljes elhagyása azonban általában egyáltalán nem egészséges, és csupán rövid távon fenntartható megoldást jelent. Utánajártunk, hogy mi az igazság a legmegosztóbb ételek és diétás tévhitek mögött.
7 megosztó élelmiszer, amit diétázás közben is nyugodtan fogyaszthatsz
Tehéntej
Amióta megjelentek a növényi tejek a boltok polcain, a tehéntej egyesek szemében szinte ellenséggé vált. A tejtermékek tele vannak fehérjével és sok kalciumot tartalmaznak. Gyakori érv a tehéntej ellen, hogy gyulladást okoz a szervezetben, azonban, ha valaki nem érzékeny vagy allergiás rá, a tej valójában gyulladáscsökkentő hatással bír.
Olajos magvak
Az olajos magvaknak nem szabadna tiltólistára kerülniük, kivéve persze, ha valaki allergiás rájuk. A dió- és mogyorófélék bár valóban sok zsírt (kb. 65g zsír/100g) tartalmaznak, azok a lehető legegészségesebb, telítetlen zsírok, amit bevihetünk a szervezetünkbe.
Gyümölcslé
Persze minél több vizet iszunk, annál jobb, de néha megkívánunk valami mást is. Nem kell félni a gyümölcslevektől, hogyha a 100%-os, hozzáadott cukortól mentes változatokat vesszük. Egy pohár narancslé jó kálium-, C- vitamin- és folsavforrás, a fruktóztól pedig nem kell félnünk, hogyha nem állandóan csak dzsúszt iszunk.
Sült krumpli
Ki ne enne meg szívesen egy adag frissen sült, ropogós sült krumplit? A szalmaburgonya amilyen finom épp olyan népszerűtlen a diétázók körében. A klasszikus, olajban sült hasábburgonya valóban sok zsírt és kalóriát tartalmaz. Azonban senkinek nem kell lemondania a sült krumpliról, az is bőven elég, ha nem olajban, hanem tepsiben készítjük el.
Gabonapehely
A gabonapelyhekről azt gondoljuk: ultrafeldolgozottak, és tele vannak cukorral. De nem kell feltétlenül lemondanunk a kedvenc reggeli ropogtatnivalónkról az egészség jegyében. Julie Upton dietetikus szerint “A teljes kiőrlésű, rostban gazdag, és kevés hozzáadott cukrot tartalmazó gabonapelyhek fogyasztása egyszerű és tápanyaggazdag módja lehet a napindításnak.” Házi granola receptje, itt!
Kenyér
Gyakori jelenség a diétázók körében, hogy minden szénhidrátot próbálnak kivágni az étrendjükből. Szénhidrátokra azonban szüksége van a szervezetünknek, és pár szelet teljes kiőrlésű, kovászos kenyér jó forrást jelenthet. Recept itt!
Vörös hús
Sokan tartanak a vörös húsoktól és azok szív-érrendszerre gyakorolt negatív hatásaitól. Mértékkel fogyasztva azonban a marha, a disznó vagy a bárány is része lehet egy egészséges étrendnek. A hús fontos fehérje-, vas-, cink- és B12-forrás, hetente maximum fél kg vörös hús fogyasztását javasolják az Amerikai Rákkutató Intézet szakemberei.
Érdekes gasztrocikkek itt: