Amikor a hőmérő higanyszála 30 fok fölé emelkedik, gyakran vágyunk egy finom, hűsítő élményre, és ilyenkor általában a fagyira esik a választásunk. A magas hőmérséklet viszont nem igazán tesz jót a hűs kedvencünknek. Lehet, hogy túl hosszú idő, mire hazaérünk a boltból, így mire kipakoljuk a bevásárlótáskát, már meg is olvadt a fagyink. De az is előfordulhat, hogy szedünk a dobozból, amit aztán elfelejtünk visszatenni a fagyasztóba, és mire ráeszmélünk erre, a fagyi már egy ragacsos, folyékony masszává is vált.
Ilyen esetben általában fogjuk a dobozt, és gyorsan visszadobjuk a fagyasztóba. Ám sajnos ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk. Mindjárt el is áruljuk, hogy miért!
Változások a textúrában
Ha valaha is próbáltunk már egy doboz fagyit újrafagyasztani, akkor biztosan tapasztaltuk, hogy egészen más élményt nyújt második nekifutásra – ilyenkor elsősorban a textúrája lesz kellemetlen.
A fagylalt ugyanis alapesetben krémes, sima állagú, ami a fagyasztási folyamat során kialakult apró jégkristályok megfelelő eloszlásának köszönhető.
Amikor a fagylalt megolvad, ezek a kristályok feloldódnak, majd az újrafagyasztás során nagyobb jégkristályokká állnak össze, ami szemcsés, kellemetlen textúrát eredményez.
Egészségügyi kockázatok
Ha megtudjuk, hogy milyen egészségügyi kockázatokat rejteget egy doboznyi kiolvadt, majd újrafagyasztott fagyi, akkor a textúra talán már nem is tűnik majd olyan nagy problémának. Amikor a kedvenc nyári édességünk megolvad, olyan hőmérsékletre melegszik, amin a baktériumok már gyorsan szaporodhatnak.
Az újrafagyasztás pedig nem öli meg ezeket a baktériumokat, csupán egyfajta hibernációs állapotba kerülnek. Így, amikor elővesszük a nagy jégkristálydarabos fagyinkat, ami már nem is ízlik annyira, még potenciálisan káros baktériumokat is bevihetünk vele a szervezetünkbe. Ezzel a lendülettel pedig akár ételmérgezést is kaphatunk.
Íz-kérdés
A fagyiban az egyik legjobb dolog az íze – pláne, ha jó minőséget vásárolunk belőle, esetleg házilag készítjük el –, de az újrafagyasztással ennek is búcsút inthetünk. A gondosan megalkotott ízek egyensúlyát már közel sem érezhetjük annyira, inkább csak egy ízetlen, jeges keveréket kapunk, amiben nincs meg az a gazdag, krémes íz, ami miatt olyan sokat szeretik ezt a desszertet. Amikor egy adag kiolvadt fagyit újra lefagyasztunk, az egy kicsit olyan, mintha egy gourmet ételt melegítenénk meg a mikróban.
De akkor mit csináljunk vele?
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ha a fagyasztó nem megoldás, és kidobni sem szeretnénk az egész dobozt, akkor mi a teendő. Nos, lehetünk például kreatívak! Használjuk például a megolvadt fagylaltot turmixok alapjaként: csak keverjük össze friss gyümölccsel vagy csokoládésziruppal, és már kész is! De helyettesíthetjük a tejet vagy a tejszínt is egyes süti- vagy tortareceptekben a megolvadt masszával, ezzel egyedi csavart adhatunk a megszokott desszerteknek.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: