Sokan zöldséget és gyümölcsöt is a küllem alapján választunk: a legpirosabb almát, a legszebb sárga banánt, a be nem nyomódott barackot. Ennek eredményeképpen elég gyakori, hogy a csúnyább termékek a boltokban maradnak, és élelmiszerhulladék válik belőlük. De tényleg rosszak a megnyomódott gyümölcsök, vagy csak az esztétika miatt nem visszük őket haza?
Az igazság az, hogy nem feltétlenül van velük probléma
A zúzódás tulajdonképpen a sejtkárosodás első jele: ha valaki megnyom egy almát vagy egy körtét, azzal az adott területen károsítja a gyümölcs (pontosabban a héj) azon képességét, hogy védje a sejteket az oxigéntől. Az oxigén pedig lebontja a sejtfalakat és a sejtmembránokat. Amikor a gyümölcsben lévő vegyi anyagokat olyan enzimek oxidálják, mint a polifenoloxidáz, a reakció nem túl mutatós barna színt eredményez.
Arra azonban nincs bizonyíték, hogy az oxidált gyümölcs rossz hatással lenne az emberre, ha megeszi – talán egy kicsit itt-ott kevésbé ízletes, de nagyobb problémát nem okoz.
Azt is fontos tudni, hogy bár a penészedett gyümölcsnek is lehet ilyen barnás elszíneződése, az elszíneződés magában még nem utal fertőzésre. Ennek ellenére persze egyszerűen ki lehet vágni a barna részeket, de csekély kockázatot jelent az egészségre az is, ha megeszed. Alternatívaként, ha tényleg minimalizálni szeretnéd az élelmiszerhulladékot az otthonodban, az ilyen darabokból lekvárt, turmixot, süteményt készíthetsz.
Bár a benyomódások nem jelentenek fertőzést, az is biztos, hogy hajlamosítják a gyümölcsöt a gombák és baktériumok megtelepedésére. Ahogy a sejtfalak lebomlanak, a tápanyagok szivárognak, ami a gyümölcs felszínén vagy a levegőben már jelenlévő mikrobák megtelepedését idézheti elő. Ahogy ezek a gyümölcs szabadon lévő belső részeivel táplálkoznak, a sejtjeik gyorsan szaporodnak.
Előfordulhat, hogy a károsodott gyümölcsök az élelmiszer-eredetű kórokozók néhány hírhedtebb fajtáját, például a szalmonellát vagy az E. colit is megvendégelik, de a kerti élesztőgombák és penészgombák sokkal gyakoribbak.
Az élesztőfajták minimális aggodalomra adnak okot – a gyümölcsök és az élesztő találkozása olyan élvezeteket ad nekünk, mint a bor és az almabor – , de a penészgombák veszélyesek lehetnek. Egyes penészfajok mikotoxinokat bocsátanak ki, amelyek különféle emberi betegségeket okozhatnak.
Ha a megrongálódott gyümölcsben annyi gombaaktivitás van, hogy szemmel látható, vagy szagolható, inkább ne edd meg. A zúzódásos területeken kívül érdemes ellenőrizni a gyümölcs szárának környékét is, hogy nincs-e esetleg ott is penészgomba, mert ez az igazán opportunista mikrobák belépési pontja. Az élelmiszer-biztonsági szakértőknek van egy mondásuk: ha kétségeid vannak, inkább dobd ki. Az egészséges felnőttek gyakran megkockáztatják és megússzák a gombák és mikrobák ilyen fogyasztását, de ez a tanács különösen fontos kisgyermekek vagy idősek számára.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: