Megmutatjuk, mi a legrosszabb, ami történhet veled, ha lenyelsz egy rágógumit

Az emberek fejében rengeteg tévhit él a rágógumi lenyelésével kapcsolatban. Most ezeket próbáljuk meg eloszlatni egy szakember segítségével.

Néha történnek balesetek, és véletlenül lenyeljük a rágóguminkat. Ilyenkor általában különböző tévhitek jutnak az eszünkbe: összeragasztja a beleinket, ha sokat nyelünk le, akár bele is halhatunk, hasmenésünk lesz. Ezeket a tévhiteket szeretnénk most eloszlatni, ezért megkérdeztünk egy orvost, mivel járhat egy rágó lenyelése. Okozhat-e problémát a szervezetünkben?

„Egy rágógumi lenyelése egészséges szervezetben nem okoz problémát”- nyugtat meg mindenkit Dr. Darvas Emília, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológusa. A doktornő viszont arra figyelmeztetett, hogy a nagyobb„rágókupac” okozhat problémát, akár műtéti eltávolítása is szükséges lehet. Több rágó lenyelésével ezért jobb nem kísérletezni!

Az, hogy kinél mekkora mennyiség okozhat problémát, nagyon változó.„Gyermekeknél előfordul, hogy egy nap több rágót is lenyelnek, ez esetükben veszélyesebb, mert a bélrendszerük kisebb, fejletlenebb, így elzáródás alakulhat ki. Crohn-betegeknél, divertikulózisban szenvedőknél egy rágó is bélelzáródást okozhat" - jegyzi meg Darvas doktornő.

Arról is több tévhit és mendemonda él az emberek fejében, hogy a rágógumi nehezen bomlik le, és akár több napba, hétbe is telhet míg távozik a szervezetből.

„Nem marad bent 7 évig, ahogy a legenda tartja”- cáfolja meg a tévhiteket a gasztroenterológus. A rágógumi természetes vagy mesterséges polimerekből készül, amelyhez édesítőszert, ízesítőanyagot, tartósítókat és lágyító anyagokat adnak. Utóbbiakat a szervezetünk könnyedén lebontja, a műanyag az emésztőenzimeken és a gyomorsavunkon is kifog ugyan, de egyszerűen kiürül, széklettel távozik a szervezetünkből.

Okozhat-e a rágógumi vakbélgyulladást?

Ezzel a feltételezéssel gyakran találkozunk. Főleg gyerekeket próbálnak meg eltántorítania rágógumi lenyelésétől„a vakbeled lesz!" figyelmeztetéssel. A kérdés a doktornőn is kifogott, ő még nem találkozott soha ilyen esettel, és megnyugtat mindenkit,„arágógumi lenyelése önmagában nem okozhat vakbélgyulladást”.

Egy rágógumi lenyelésétől tehát nem kell tartani.Továbbra is frissítheted vele a leheletedet, és némelyikkel harcolhatsz a fogszuvasodást okozó savak ellen.

...ezeket láttad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek