Lencsét ki nem dobunk, főleg nem újévi lencsét, hiszen épp az a cél, hogy minél többet fogyasszunk ilyenkor belőle, megalapozva az egész éves anyagi biztonságunkat. Viccet félretéve, nemcsak az ételpazarlás miatt jobb a maradékokat újragondolva mind felhasználni, hanem mert a lencse az egyik legegészségesebb alapanyagunk, amit jó, ha egész évben fogyasztunk, de legalábbis télen, amikor testesebb, igazán tápláló fogásokra vágyunk.
Szilveszterkor a legtöbben főzelékként fogyasztják, ki füstölt húsokkal, klasszikus ízvilággal, mások fűszeresen, indiai recepteket felhasználva, és készül vega és vegán verzióban is. Vannak, akik a savanykás lencselevesre, mások pedig a zöldséges vagy épp virslis lencsesalátára esküsznek.
Eresszük bő lére!
Ha történetesen a főzelékből marad egy nagyobbacska adag, a legegyszerűbb módszerhez folyamodhatunk - átlényegíthetjük az egészet levessé. Ehhez nem kell más, mint leveszöldség és kolbász, vagy virsli vagy kockázott füstölt tarja például, és egy nagyobb adag víz hozzáöntése a főzelékhez. Az így újrafőzött ételt már rántani nem kell, de egy kevés citromlével vagy ecettel még pikánsabbá tehetjük, valamint nem ártanak neki a friss fűszerek, mint például az őrölt bors, a babér vagy akár a tárkony sem.
Ha nem klasszikus levesben gondolkodunk, hanem kipróbálnánk egy vega, vagy épp vegán változatú levest is, akkor nem kell mást tennünk, minthogy a főzeléket egy botmixerrel pürésítjük, és egy kevés tejjel, tejszínnel (lehet növényi is) felengedjük. Sóval, borssal és egy kevés cukorral harmonizáljuk az ízeket, és máris kész egy egyszerű, laktató és egyben átlényegült hétköznapi vacsora, amiből egy kisebb tányérnyi is kellemesen eltelít.
Készülhet belőle reggeli
Lehet sosem jutna eszünkbe, hogy egy főzelékből reggeli is készülhet, pedig a turmixot vagy botmixert használva a maradék főzelékből nemcsak leves, hanem krém is készülhet.
Ekkor kerülhet bele füstölt sonka vagy akár vajkrém, de adhatunk hozzá keleti, karakteres fűszereket is akár, és lehet teljesen vegán is az elkészült krémünk, amit aztán ehetünk mártogatósként, de használhatjuk szendvicsalapként is – ebben az esetben figyeljünk arra, hogy bár a lencsekrém önmagában elég krémes textúrájú, könnyen elvizesítheti a kenyeret, amire kenjük, ezért vagy adjunk magához a lencséhez valamilyen tej- vagy növényi alapú vajkrémet, margarint vagy a kenyeret kenjük meg vele, mielőtt rátennénk a lencsekrémet.
Lehet mindennek az alapja is
A lencse fent említett kedvező tulajdonságai – tápláló, vitaminokkal és fehérjével teli hüvelyes – és kellemes, jól fűszerezhető íze miatt lehet megannyi étel alapja, sűrítőanyaga is.
Ha maga a főzelékünk nem túl fűszeres, felhasználhatjuk egy zöldséges egytálételben, paradicsomos, zöldséges tésztaszósz sűrítőjeként, húspótlóként is.
Sőt, ha kellően sűrű a főzelék, és turmixolás után még át is passzírozzuk, a kapott sűrű lencsekrémből készülhet vega/vegán fasírt is, amiről senki meg nem mondaná, hogy előző életében lencsefőzelékként létezett.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több januári tipp: