A fogaink apró, de annál fontosabb szervek. Nélkülük a beszéd és a táplálkozás is nehéz lenne, mégis gyakran elfeledkezünk a jelentőségükről. De mit érdemes tudni a fogainkról azon túl, hogy könnyen elsárgulnak, ha túl sokat kávézunk és, hogy sok pénzbe kerülnek a fogászati kezelések?
Nézd meg galériánkban, mit érdemes tudni a fogakról, az érdekességekért kattints a galériára!
6 meglepő tény, amit nem tudtál a fogaidról
A fogaid teljesen egyediek
A fogak olyanok, mint egy ujjlenyomat: teljesen egyediek, nincs belőlük két ugyanolyan. Éppen ezért gyakran fogászati leletek alapján azonosítanak be emberi maradványokat. Még az egypetéjű ikrek fogsora is eltérő. Sőt, nemcsak a fogaink, de a nyelvünk is egyedi! Mindenkinek van egy saját, megismételhetetlen „nyelvlenyomata”.
A fogak olyanok, mint egy jéghegy
A fogaink nagyjából egyharmada a „felszín” alatt, az ínyünkben található, épp úgy, ahogyan egy jéghegy merül el az óceán vizében. Épp ezért kimondottan fontos, hogy ne csak a fogaink, de az ínyünk egészségére is figyeljünk oda. Ha fájdalmat, elszíneződést vagy fogínyvérzést tapasztalsz, fordulj fogorvoshoz.
A zománc a test legkeményebb része
A közvélekedéssel ellentétben a fogak nem csontok, hanem kemény, magas ásványianyag-tartalmú szövetek. Külső, látható rétegük a fogzománc, szervezetünk legkeményebb anyaga. A zománc 96%-ban ásványi anyagokból, elsősorban hidroxiapatitból áll, ami rendkívül keménnyé és ellenállóvá teszi a fogakat. Bár a zománc erős, nem sérthetetlen. Letörhet vagy megsérülhet, bizonyos baktériumok hatására pedig szuvasodhat. Éppen ezért létfontosságú a rendszeres és alapos szájápolás, amely segít megőrizni a zománc épségét.
A szánkban körülbelül 300 különböző baktérium él
A szánkban több millió baktérium található, amely nagyjából 2-300 különböző fajból tevődik össze. A szuvasodásért leginkább a Streptococcus mutans nevű baktérium felelős, amely a cukrokat és szénhidrátot savvá alakítja, ami aztán megsérti a fogzománcot.
A lepedék több gondot okoz, mint hinnéd
A foglepedék, más néven plakk teljesen természetes, mindenki szájában megtalálható. A lepedék tulajdonképpen a nyálból, az ételekből és italokból kiváló baktériumlerakódás, amelyet rendszeres fogmosással és fogselymezéssel tudunk eltávolítani. A túl nagy mennyiségű lepedék a baktériumok melegágya, ami nagyban felgyorsítja a fogszuvasodás folyamatát. Rendszeres szájápolás mellett is idővel fogkő alakul ki a plakkból, amit érdemes időnként fogorvossal vagy szájhigiénikussal eltávolítattni.
Több mint 30 ezer liter nyálat termelünk
Naponta körülbelül 1-1,5 liter nyálat termelünk, ami azt jelenti, hogy életünk során nagyjából 30-40 ezer liter nyálunk lesz. A nyál megkönnyíti az evést és a benne található enzimeknek köszönhetően már a szájban is elkezdődik az emésztés. A fogainkról képes „lemosni” a leragadt ételdarabokat és ásványianyag tartalmának köszönhetően semlegesíti a lepedékben található savakat.
Tudj meg még többet a saját egészséged érdekében: