Azzal, hogy nem fogyasztunk olyan ételeket, amelyeket egyértelműen tejet tartalmaznak, még koránt sem biztos, elkerülhetjük az allergiás reakciókat. A tej és a tejalapú összetevők meglepő helyeken leselkedhetnek ránk, és jó, ha tudjuk, hogyan ismerjük fel a veszély forrását.
Feldolgozott hústermékek
A legtöbben nem is gondolnák, hogy a feldolgozott hústermékekben is lehet tejszármazék. Sok virsli például tartalmazza, de a kolbászokban, szalámikban is előfordulhat töltőanyagként. Hogy a pástétomok összetevője lehet a tej, az talán már sokak számára egyértelmű. Van, hogy a májat vagy a húst áztathatják tejbe, hogy eltávolítsák belőle a vért, de a pürésítéshez is alkalmazhatják. Ha felvágottat vásárolsz a pultból, és nem tudod elolvasni a termék csomagolásán jelzett címkét, kérdezd meg az eladótól, hogy milyen az összetevőket tartalmaz a termék.
Néhány tonhalkonzervben is lehet kazein, tejfehérje. Vannak gyártók, akik a kagylót is tejbe mártják, hogy küszöböljék a "halszagot". A steakek kapcsán az éttermekben érdemes utánajárni az alapanyagoknak, mert vannak séfek, akik vajjal kenik a steakek tetejét, hogy a hús zamatos legyen.
A legjobb, ha minden feldolgozott termékről feltételezzük, hogy tartalmazhat tejet
Talán nem is gondolnád, hogy a rágógumiban is lehet kazein, azaz tejfehérje. A rejtett összetevők tényleg becsapósak, például a gyors, félkész burgonyapüré előkészítése során is nagy eséllyel használtak tejet vagy tejalapú hozzávalót. De nemcsak az élelmiszerek, a gyógyszerek esetében is érdemes elővigyázatosnak lenni, ugyanis akadnak készítmények, amelyek tejfehérjével készülnek. Több vény nélkül is kapható szer is ilyen, így az orvos sem tud előre figyelmeztetni a veszélyre.
Azt már tudjuk, hogy akinek ételallergiája vagy intoleranciája van, azoknak mindig figyelmesen el kell olvasnia a termékismertetőt. Na de mi van akkor, ha nem egyértelmű a leírás, vagy kétségeink vannak az összetevők felől? Olyankor érdemes felhívni a gyártót a terméken található elérhetőségen, és egyértelmű választ kérni a felmerülő kérdésekre – így megelőzve a bajt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Mandarin, a kedvenc téli csemege: ezért jó, ha gyakran eszed
Tudtad, hogy a mandarin az ókori Kínából származik?
Jenei GrétaMajoránna, a szuperfűszer - elmondjuk, hogyan tárold
Tudtad, hogy a legtöbb szakács a szárított majoránnát részesíti előnyben a friss változattal szemben, és ennek oka van?
Jenei GrétaMiért érdemes tárkonnyal fűszerezni az ételeket?
A tárkony zamatos, évelő fűszernövény, amely leginkább az erdélyi, a francia és az angol konyhában népszerű. A főzéshez, sütéshez a francia tárkonyt (Artemisia dracunculus) használjuk.
Jenei Gréta6 ok, amiért érdemes mogyorót enned
A mogyoró (más néven törökmogyoró, ami nem azonos a nálunk főleg sózva népszerű földimogyoróval) ízletes rágcsálnivaló, és számos étel remek kiegészítője. Ha valaki kiegyensúlyozott, kalóriakontrollált étrendbe illeszti, annak fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár.
Jenei Gréta