Az nem újdonság, hogy egy magas zsírtartalmú étrend hosszú távon elhízáshoz vezethet, és az sem, hogy mindez magasabb szénhidráttartalommal párosulva még gyorsabb változásokat idéz elő. A Yale Egyetem kutatói viszont most megállapították, hogy a változások elsősorban az agyban indulnak el, ha ilyen egészségtelen ételeket eszel, és akár már három nap után is látható változásokat okoznak. Az állatkísérletekben ráadásul azok a példányok, amelyek magas zsírtartalmú étrenden voltak tartva, sokkal többet ettek, mint a kontrollcsoport tagjai.
A Yale kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a magas zsírtartalmú étrend hogyan befolyásolja az agyműködést. Hamar kiderült, hogy az agy hipotalamusz nevű régiójában gyulladást okoznak az ilyen ételek már mindössze három nap után is, olyankor, amikor a testsúlyon még nem látszik a változás. Az állatkísérletek alatt rájöttek, hogy az alanyok úgynevezett mikrogliális sejtjei módosulnak, ezeken belül is a sejt mitokondriumai, amelyek azért felelősek, hogy a szervezetünk fel tudja használni az energiát, amit az ételekkel beviszünk. A mitokondriumok egy speciális fehérjét kezdenek el termelni, ami a sejtek energiaegyensúlyát képes befolyásolni.
Ez bonyolultnak tűnhet, pedig valójában nem az: a mikrogliális sejtek a központi idegrendszer olyan sejtjei, amelyek a gyulladás megfékezéséért felelősek, a felmerülő gyulladások pedig komoly betegségeket okozhatnak. A Yale kísérleteiben kiderült, hogy ezek a speciális fehérjék olyan jeleket adnak a sejteknek, amelyek gyulladást jeleznek az agy számára, és arra késztetik az állatokat, hogy többet egyenek. Amikor a kutatók a fehérjeképződést kikapcsolták, az állatok ugyanannyit ettek, mint a kontrollcsoport tagjai.
A kutatás tehát nemcsak azt mutatta meg, hogy a magas zsírtartalmú étrend fizikailag hogyan változtatja meg a testünket, de azt is, hogy idegrendszeri szinten arra késztet minket, hogy többet együnk. A szakértők szerint ez a folyamat evolúciós szempontból lehet, hogy hasznos volt valaha, de most, hogy folyamatosan elérhetők a magas zsír- és szénhidráttartalmú ételek, inkább hátrányos, mint előnyös. Főleg, mivel az elhízás egyre nagyobb globális problémát jelent.
Ezeket olvastad már?
Fogyni szeretnék! Ehetek zsírt?
Évekkel ezelőtt a zsírok voltak a fő ellenségeink, ma már szerencsére hallhatunk pozitív élettani szerepükről is. Lássuk, mire figyeljen velük kapcsolatban a fogyni vágyó!
Bodon Judit dietetikusEgészséges életmód? Egyszerre túl sok és túl kevés az elérhető...
Minden információ rendelkezésünkre áll az egészséges élethez, mégis a magyar lakosság 2/3-a túlsúlyos vagy elhízott. Mi lehet ennek az oka?
Bodon Judit dietetikusCímlapkép: iStock