Megkérdeztük az embereket arról, mennyit költenek és mit esznek karácsonykor – VIDEÓ

Már csak pár nap van hátra karácsonyig, ezen a hétvégén pedig valószínűleg tömött sorok állnak majd a bevásárlóközpontokban és a piacokon. Vajon idén mennyit költünk ételre?

A karácsony évről évre egyre költségesebb ünnep, amelyre sokszor már hónapokkal korábban fel kell készülnünk ha más nem is, pénzügyileg biztosan. Az ajándékok mellett a legnagyobb kiadást az élelmiszerek jelentik, melyeket hajlamosak vagyunk az utolsó előtti, vagy éppen az utolsó pillanatban beszerezni.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is megkérdeztük az embereket arról, mennyit költenek a karácsonyi menüre. A feltérképezés során kétfős, négyfős és nagycsaládban élő nőket és férfiakat is megkérdeztünk a költségekről, de még ennek ellenére is nagyon eltérő összegekkel találkoztunk attól függően, ki mit rak az asztalra december 24-én. Közvélemény-kutatásunkat egy budai bevásárlóközpontban, és egy piac közötti sétálóutcán tartottuk. A megsaccolt összeg mellett pedig még egy csomó mindenre kíváncsiak voltunk, például arra,hogy

  • mi kerül az ünnepi asztalra,
  • hol vásárolnak szívesebben az emberek, mennyire fontos a megbízható forrásból származó alapanyag,
  • felvettek-e valamilyen olyan új, környezettudatos szokást az előző évekhez képest?

Bár az idei évben kevés olyan élelmiszert találtunk, amelynek szembetűnően megnőtt az ára, a karácsonykor elköltött összeg mennyisége mégis folyamatosan növekszik.

A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint átlagosan 43 ezer forintot költünk ajándékokra, és akkor még egyáltalán nem esett szó a karácsonyt megelőző nagybevásárlásokról. Idén a Budapest Bank készített felmérést arról, mennyi pénz költenek el a magyarok a karácsonyi időszakban. A statisztikák alapján a választ adók idén átlagosan 58 ezer forintot terveznek összesen elkölteni. Tavaly ez az összeg 56 ezer, az azt megelőző évben pedig 52 ezer forint volt.

A megkérdezettek fele jellemzően az ünnepi időszakban készült összes ételt elfogyasztja, harmaduk pedig körülbelül a háromnegyedét. A megmaradt ételt a válaszadók 58 százaléka vagy lefagyasztja vagy tartósítja, 28 százalék az állatoknak adja, 13 százalék pedig kidobja. Azoknak az aránya, akik ilyen helyzetben gondolnak arra, hogy rászorulóknak adják a maradék ételeket és süteményeket, mindössze 13 százalék.

Az előző évekhez képest idén is a halászlé, a sült hal, a kacsa és a bejgli a favorit, az alapanyagokat pedig ma már egyre többen szerzik be piacról, megbízható forrásból. És hogy mennyit költünk az élelmiszerekre?

Valószínűleg pont annyit, hogy az már önmagában felérjen egy karácsonyi ajándékkal.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...