Mégis ehető a magyar hal!

Eddig azon gondolkoztunk, melyik fehérbort nyissuk ki a halhoz - de az első Hekkelberg Gasztro-randevún kiderült, hogy, a hal a sörrel még jobban csúszik!  

De ez a felismerés csak egy meglepetés volt a sok közül. A Hekkelberg sör tulajdonosai tulajdonképpen azért találták ki az eseményt, hogy bemutassanak egy-egy titkos gyöngyszemet, ahol csapra verik a sörüket. A rendezvénysorozat keretében olyan minőségi vendéglátóhelyekre invitálnak minket, melyek nem a kézműves sörökre koncentrálnak, és nem akarnak tucatnyi művészi sört tartani, csak egyet, de annak viszont fel kell érnie a konyha színvonalához.

Ahogy a konyhájukban nem dolgoznak mélyhűtött termékekkel, margarinnal, ételízesítővel és leveskockával, úgy a csapjukon sem tarthatnak átlagos nagyüzemi sört.

Az első randi helyszínre ez mind igaz: a Lexo nemrég nyílt a Jókai tér 6 szám alatt, azaz nemrég fazonírozta át magát klasszikus halászcsárdából újhullámos halazóvá és vegetáriánus étteremmé, így eddig nem sokat hallottunk még róla. Eddig.

Egy igazi randihoz azonban nem elég a jó helyszín, a jó étel és ital, de kell egy személy is, akivel randizunk.

Ezért hívták meg Tischler Petrát, a Fishmarket képviselőjét, aki fiatal kora ellenére változatos életút után kötelezte el magát a gasztronómiának és végül a halkereskedésnek – volt kézilabdázó, krupié, szakács a Nobuban és a Costesben. Csüngtünk Petra szavain, aki elmondta, hogy mitől lehet finom, ízletes és egészséges a magyar édesvízi hal, például a ponty, amit ma már sokan meg sem esznek, annyira azonosítják a mocsaras, zsíros ízzel.

Pedig a ponty se nem mocsárízű, se nem zsíros – már ha megfelelően tartják.

Hogy minderről meg is győződhessünk, Tatai Márton séf nyers magyar halat tálalt fel nekünk – konkrétan egy pisztrángtatárt egy szelet feketére festett réteslapon, amihez a Mad Scientist nyári slágersörét, a Tokyo Lemonade-et ittuk, egy yuzuval -japán citrommal- készült witbiert -belga búzasört. Leginkább a Kronenbourg 1664-re emlékeztetett, azzal a különbséggel, hogy ez a sör zseniális volt, száraz, üdítő, leheletkönnyű, citrusos és tökéletesen muzsikált a szintén citrusosra hangolt pisztrángtatárral.

De az igazi bomba ezután következett: a pontytepertő annyira finom volt, hogy a kés megállt a levegőben.

Mellesleg nem átlagos pontytepertőről beszélünk nem átlagos pontyból. A Fishmarketről beszerzett pontyot nem úgy készítették el, ahogy az alföldi csárdákban szokás – a hal haszontalan részeiből –, hanem rendes friss és finom pontyhúsból, csodálatos, ropogós paprikás bundában. Amihez végre megkóstolhattuk a sokat emlegetett Hekkelberget, ami hozta az elvárásokat – tökéletesen frissítő, könnyed, mégis karakteres 4%-os pilzeni. És, ha jól érzékelem, a pesti éjszakában egyre több helyen veszi át a klasszikus buta, kukoricás alapsörök helyét.

És a randi konklúziója? It's a match - ezentúl sörözünk, ha halazunk!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...