Megdőlt az egyik legismertebb elmélet az allergiával kapcsolatban

Egy több évtizedes kutatásra cáfoltak most rá a tudósok, ami megváltoztathatja azt is, hogyan neveld a gyerekedet.

A higiéniahipotézis megdőlni látszik

Még a 80-as évek végén David Strachan kutató egy 17 ezer fővel végzett vizsgálat során azt figyelte meg, hogy a nagycsaládban felnőtt fiatalabb gyerekek ritkábban mutatnak súlyos allergiás tüneteket, mint a nagyobb család idősebb gyermekeivagy azok, akik eleve kisebb létszámú családban nőnek fel.

Hogy mi volt ennek az oka?

A szakember feltételezései szerint az, hogy a nagycsaládban felnőtt kisgyerekek többször találkoznak olyan anyagokkal, amelyek allergiát okozhatnak, és a kevésbé higiénikus körülmények arra tréningezik az immunrendszerüket, hogy ellenállóbbá váljanak a fertőzésekkel és az allergiákkal szemben. Ezért hívják ezt az elméletet higiéniahipotézisnek – írja a 24.hu.

Most azonban kiderült, valószínűleg hamis ez a feltételezés.

A kórokozók által okozott fertőzések és az allergia kialakulása ugyanis nem feltétlen hozható összefüggésbe egymással.Sőt, dán, finn és brit kutatások azt mutatták ki, hogy ez pont fordítva igaz:

A fertőzéseknek egyáltalán nincs közük az allergiához, viszont "cserébe" még az asztma kialakulását is elősegíthetik.

Tehát Strachan elmélete megbukott, bár volt benne némi igazság, ha azt nézzük: a gyerekeknek jót tesz, ha más kórokozókkal is találkoznak.

A veszélytelenebb baktériumok és gombák például elősegítik az immunrendszer gyorsabb és hatékonyabb fejlődését, különösen gyerekkorban. Azok, akik városi környezetben közelebb élnek egy parkhoz vagy erdőhöz például, általában egészségesebbek. Szakértők szerint ez azért lehetséges, mert ezek az emberek több olyan kórokozóval is kapcsolatba kerülhetnek, amelyek nem humán patogének, tehát nem embertől származnak,emiatt az immunrendszerük könnyebben képes megkülönböztetni a tényleg ártalmas kórokozókat az olyan pollenektől, amelyek bár teljesen ártalmatlanok, mégis allergiát okozhatnak.

Ezeket olvastad már?

via

Címlapkép: iStock

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...