Valószínűleg a te háztartásodban is van mikrohullámú sütő. Sokan szeretjük ezt a kis készülőket, mert időt spórolhatunk vele a konyhában. Ugyanakkor sokszor olvashattunk, hallhattunk már róla, hogy mennyire károsak ezek a készülékek. Egy most megjelent tanulmány megint erre világít rá.
Ugyanannyi szén-dioxidot bocsátanak ki a légkörbe az Európai Unió mikróhasználói, mint közel hétmillió személyautó - állapították meg a Manchesteri Egyetem kutatói, akik a világon elsőként készítettek kutatást a mikrohullámú sütők környezetre gyakorolt hatásáról. Arra jutottak, hogy:
- az EU-ban használt mikrók évente 7,7 millió tonna szén-dioxidot juttatnak a levegőbe, ami 6,8 millió autó károsanyag-kibocsátásával egyezik meg,
- az EU mikrói évente 9,4 terawattóra áramot fogyasztanak, amit három nagy gázerőművel lehetne biztosítani,
- több figyelmet kellene arra fordítani, hogy az emberek tudatosabban használják ezeket a berendezéseket.
Előrejelzések szerint 2020-ra 135 millió mikrohullámú-sütő lesz az Európai Unió háztartásaiban. Ezek káros hatásáról eddig nem sokat tudtunk. A tanulmány rámutat arra, hogy a mikrók legjobban a gyártáshoz használt anyagokkal és a gyártás folyamatával szennyezik a környezetet.Problémát jelent az is, hogy a mikrók élettartama nem túl hosszú, és miután kidobjuk őket, nagy kárt okoznak.
A kutatók természetesen nem azt akarják elérni a tanulmányukkal, hogy egyáltalán ne használjuk a mikrókat, csupán azt javasolják, hogy legyünk tudatosabbak. Ne használjuk a mikrót, csak amikor tényleg szükséges.
Ezeket olvastad már?
Rántotta, buggyantott tojás és omlett...mikróban?? Igen.
Jó-jó, tudom a mikró az ördögtől való, a pokol eszköze, megvetjük, de van, hogy csak az marad nekünk, és vele kell megoldanunk az étkezést - süssünk benne például tojást!
Brecz JuditÍgy főzz a koleszban!
Vége az augusztusnak, indul az iskola - az egyetemek is nyitnak. Aki most kezd, annak van pár ötletünk, hogy főzzön az új környezetben!
Dacota