68 kilogramm az évente egy főre jutó élelmiszer-hulladék mennyisége Magyarországon, ennek pedig csaknem a fele tényleges pazarlás - derül ki aNemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) első részletes élelmiszer-hulladék-felméréséből. Ezzel az uniós átlagot is túllépjük, 39 kilogrammal(!!!). Az EU-s támogatással, Maradék nélkül című program keretében végzett közvélemény kutatásból az is kiderül, hogy a legmeghatározóbb elkerülhető élelmiszerhulladék a kész ételekből megmaradt ételmaradék (40,08%).
Mit dobunk a kukába:
- sütőipari termékek, elsősorban kenyér, kifli, zsemle, kalács)- 19,63%
- friss zöldségek - 9,10%
- tejtermékek - 8,79%
- friss gyümölcsök - 7,81%
- ásványvizek, üdítők - 5,79%
- feldolgozott húsok - 2,25%
- konzervek, savanyúságok - 2,12%
A Földművelésügyi Minisztérium MTI által kiadott közleménye szerintaz elpazarolt élelmiszerekből 400-450 ezer rászoruló étkeztetését lehetne fedezni, és fejenként évi 10-12 ezer forint fölösleges kiadást lehetne elkerülni.
A Nébih két lépcsőben végezte kutatását. 2016 utolsó negyedévében 1002 fő bevonásával végzett kérdőíves, fogyasztói felmérést, illetve 100 család közreműködésével a magyarországi háztartások gyakorlatát is vizsgálta. A válaszadók meghatározó hányada az élelmiszerpazarlást egy Magyarországot is komolyan érintő problémának tekinti.
Jelentős félreértés figyelhető meg a vásárlók ismereteiben az élelmiszerek minőségmegőrzési idejét tekintve.A válaszadók közel 60%-a gondolja úgy, hogy az 1 hete lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszer elfogyasztása már élelmiszerbiztonsági kockázattal jár, mindössze a megkérdezettek 28,03%-a fogyasztana el ilyen terméket, bár a Nébih az elmúlt években hangsúlyosan szétválasztotta a fogyaszthatósági idővel és a minőségmegőrzési idővel rendelkező termékeket a kommunikációs tevékenysége során. Ha a tartós élelmiszert a háztartásunkban „tároljuk túl”, és nem volt felbontva, mindenképpen érdemes tenni vele egy próbát, hiszen ezekre a termékekre nem jellemző a mikrobiológiai kockázat. A fogyaszthatósági idővel rendelkező (vagyis romlékony) termékek esetében azonban kerülni kell a lejárt termékek fogyasztását.
A Nébih a Maradék nélkül programmal szeretné felhívni a figyelmet az élelmiszerpazarlás problémakörére és hosszú távon elősegíteni a magyar vásárlók magatartásának tudatosabbá válását.
...ezeket láttad már?
Ezeket olvastad már?
Napi 1,4 millió darab ehető banán kerül kukába évi 25...
Naponta 1,4 millió darab ehető banánt dobnak szemétbe a britek, így évi 80 millió fontnyi, azaz 25 milliárd forintnyi déligyümölcs megy pocsékba.
NosaltyA szavatossági időn túl
Megvásárolt élelmiszereink jelentős része a kukában végzi, pedig a szavatossági idő lejárta után legtöbbjük még egy jó ideig fogyasztható lenne.
adminLejárt szavatosságú élelmiszereket árul egy dán üzlet
A koppenhágai Wefood üzlet hatalmas siker, tekintve, hogy az élelmiszerhulladék forró téma világszerte: évi 1,3 millárd tonnányi étel kerül a kukába, feleslegesen.
Hering AndrásÍgy néz ki egy éjszaka a Nagybani Piacon
Magyarországon minden évben 1,8 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe. A Nagybani Piacon ezt a számot szeretnék csökkenteni a termelők és az Élelmiszerbank segítségével.
Fenes Gábriel