Még a személyiséged is múlhat azon, milyenek a bélbaktériumaid

Kiderült, hogy sokkal több mindenbe beleszól a mikrobiomunk, mint amiről valaha gondoltuk volna.

Az Oxford Egyetem kutatása szerint egy ember háttere befolyásolja azt, hogy a bél mikrobiomja milyen összetételű, ami aztán tovább befolyásolja azt, hogy mennyire lesz egészséges, és milyen személyisége fejlődik ki. A háttér magába foglalhat olyan faktorokat is, mint az, hogy anyatejjel vagy tápszerrel etették babakorában, utóbbi meglepő módon sokkal kevésbé változatos bélbaktériumokat produkál.

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a bél mikrobiomja képes befolyásolni az ember agyi viselkedését, méghozzá az úgynevezett bél–agy tengelyen keresztül. A legtöbb kutatás eddig a bélbaktériumok és a neuropszichiátriai rendellenességek közötti kapcsolatokat próbálta feltérképezni, Dr. Katerina Johnson, a kutatás vezetője azonban most az átlagembereket vizsgálta, és azt, hogy mi az összefüggés a mikrobiom változatossága és a személyiségük között.

A személyiség nagyon fontos egy ember számára: befolyásolja, hogy hogyan reagálunk a stresszre, milyen kapcsolataink vannak, hogyan dolgozunk, és mitől vagyunk boldogok. Állati kutatások vontak már párhuzamot a szorongás és a depresszió, valamint a bélbaktériumok között. Mivel néhány kutatás a mikrobiom összetételét és az autizmust is összekötötte, Johnson feltételezte, hogy a személyiségjegyekhez, a szociális viselkedéshez is köze lehet annak, hogy mennyire változatos az ember baktériumainak összetétele.

A Human Microbiome Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmány azt mutatja, hogy a komolyabb rendellenességekben nem szenvedőknél kimutatható az az összefüggés, hogy a szociálisabb, emberszeretőbb személyeknek rendszerint jóval változatosabb a mikrobiomja, ami viszont jobb egészséget is feltételez. Azok ugyanis, akik egészségesebbek, szintén változatos bélbaktérium-rendszerrel rendelkeznek.

A kutatás azt is kimutatta, hogy bizonyos baktériumtörzsek hiányoznak, vagy nagyon kis számban vannak jelen azoknak a bélrendszerében, akik bizonyos személyiségi tulajdonságokat birtokolnak. A konklúzió egyelőre az, hogy a jobb szociális érzék és a nagyobb szociális kör azt eredményezi, hogy a mikrobiom változatosabb lesz, míg a szorongás és a depresszió csökkenti ezt a változatosságot, és homogénebbé teszi a bélbaktériumokat. Az eredmények jól mutatják, hogy érdemes több figyelmet fordítani nemcsak a mentális problémákkal küzdők, hanem az egészséges emberek mikrobiom-összetételére is.

via

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...