A szójának sokáig rossz híre volt, mivel az élelmiszeripar nagy mennyiségben használ adalékanyagként genetikailag módosított szóját, illetve az állítólagos, hormonháztartást befolyásoló hatása miatt is. Mielőtt ezeknek a tévhiteknek bedőlnénk, érdemes tudni, hogy normális mennyiségben fogyasztva egyáltalán nem káros az emberi szervezetre nézve, viszont fontos fehérjeforrás a vegetáriánus és különösen a vegán étrenden élők számára. A növényi étrenden élőkön kívül a mindenevők étrendjébe is beilleszthető, elsősorban a távol-keleti receptek egyik fő szereplője.
Több kutatás is ismerteti a szójafogyasztás pozitív élettani hatásait: hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek, a mellrák kockázatának, az elhízás csökkentéséhez. Egy friss, egereken végzett kutatás eredményei szerint pedig akár a csontritkulás folyamatainak lassításában is szerepet játszhat.
Egy, az amerikai Missouri Egyetemen lefolytatott, patkányokon végzett kutatás során arra az eredményre jutottak, hogy a menopauzán átesett nők számára kifejezetten hasznos lehet a rendszeres szójafogyasztás, mivel a szójában található fehérjék ellensúlyozhatják a menopauza csontokra és az anyagcsere-egészségre kifejtett negatív hatását. A kutatók azért ezt a korcsoportot választották, mert a statisztikák szerint az átlag amerikai nő a menopauza előtt közvetlenül, és utána is sokkal kevésbé aktív, mint fiatalabb korában. Ez a jelenség pedig együtt járhat a csontsűrűség és -erősség csökkenésével és az anyagcsere lelassulásával.
A kutatás egyelőre csak kísérleti patkányokon zajlott, amelyeket úgy tenyésztettek, hogy kevesebbet mozogjanak, mint átlagos társaik. A patkányok egy részének eltávolították a petefészkeit, hogy minél inkább a menopauza időszakára hasonlítson szervezetük működése. Az egyik csoport patkány kukorica-, a másik szójaalapú étrenden élt. A szójában gazdag étrenden élő, petefészek-eltávolításon átesett patkányok sokkal egészségesebb csontsűrűséggel rendelkeztek, mint a kukoricaalapú étrenden alapuló társaik. A legnagyobb változást azokon az állatokon figyelték meg, amelyeken a menopauza tüneteit modellezték, de a fiatalabb állatokon is látszott a javulás. A szójafogyasztás ráadásul az anyagcseréjükre is pozitív hatással volt.
Victoria J. Vieira-Potter, a kutatás egyik vezetője szerint az eredmények arra engednek következtetni, hogy ha nem is kell minden menopauzán átesett nőnek áttérnie a szójában gazdag ázsiai étrendre, a rendszeres, havi 1-2 alkalommal való szójafogyasztás (pl. hús-, halételek helyett) pozitív hatással lehet a csontok egészségének megőrzésére. Természetesen a vizsgálatok eredményeit szükséges embereken is vizsgálni, annak érdekében, hogy a szójafogyasztás pozitív hatása valóban bizonyított legyen.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Október 1.: a mellrák elleni küzdelem világnapja
Az emlőrák a vezető daganatos megbetegedés a hazai női népesség körében.
NosaltyMindig is kíváncsi voltál, hogy mit és mennyit eszik egy...
Életem anorexiával c. sorozatunk új cikkében az anorexiával élő Szandra étrendjét ismerhetitek meg.
Bodon Judit dietetikusA kókuszzsír méreg! - egy harvardi professzor kijelentésén forrong az...
Egy harvardi professzor szerint a kókuszzsír az egyik legrosszabb élelmiszer, amit ehetünk. Lássuk, mit gondol erről az állításról a szakember!
Bodon Judit dietetikusA hosszú élet 9 titka - legalábbis e szerint a...
Valószínűleg tuti biztos "hosszúélet-recept" nem létezik, de mindig érdekes megismerni azok életét, akik magas életkort élnek meg egészségben, szellemi frissességben.
Bodon Judit dietetikusvia Sciencedaily.com
címlapfotó: 123rf