Így tárolhatod hónapokig a medvehagymát Jahni László séf szerint

A medvehagyma híres arról, hogy szinte lehetetlen tartósítani, a vékony levele frissen, zsengén mutatja a legjobb arcát, de van néhány trükk, amivel érdemes otthon is kísérletezni. Profi séf tippjei következnek.

Mikor szezonja van, nemcsak az erdőket, piacokat árasztja el a medvehagyma minden mennyiségben, de a rajongói ezalatt a néhány hét alatt a lehető legtöbb formában felhasználják: pesto, tészták, gnocchi, saláták, mártogatósok, pogácsa, fűszervaj, krémleves készül belőle, de még egy szelet vajas kenyéren is tökéletes - és még egy csomó dolgot kihagytunk, olyan hosszú a lista. A medvehagyma legfontosabb tulajdonsága is ebben rejlik, hiszen minél frissebb, annál jobb, az erős hőkezeléstől nemcsak az élénk színét veszíti el, de az íze is tompább, laposabb lesz - nem lehetetlen viszont tartósítani, csak a megfelelő technológiák kellenek hozzá, ebben segített Jahni László, a balatonszemesi Kistücsök séfje.

A medvehagyma egyik legjobb tulajdonsága, hogy minden része fogyasztható

Fagyasztani ér?

Az olyan vékony levelű zöldeknek, mint a sóska, spenót, reteklevél, és így a medvehagyma is, ha nem megfelelően tesszük, akkor a fagyasztás inkább ártani tud: ilyenkor a levelek összeesnek a fagyasztástól, majd a kiolvadástól a sejtfalak olyan mértékben sérülnek, hogy a bennük lévő víz kiszivárog, a levelek levet eresztenek, így az ízükből is veszítenek. (Megjegyzés: ugyanez vonatkozik a magas víztartalmú zöldségekre, húsokra, gyümölcsökre, többek közt emiatt is nagyon fontos konyhai alapszabály, hogy ami egyszer megfagyott, majd kiolvadt, már nem szabad újra fagyasztani!)

Mi ritkán használjuk így, de lefagyaszthatjuk a medvehagyma leveleit, amihez érdemes levákuumozni, mivel ha nincs benne oxigén, könnyebben tartósíthatjuk, és az ízéből is kevesebbet veszít. Ez a módszer viszont mindenképp korlátoz a felhasználásban, mivel a levelek összeesnek, tehát érdemes olyan ételben felhasználni, amiben hőkezelést kap: ez lehet akár egy leves, de lecsepegtetve, kinyomkodva még pogácsába is felhasználhatjuk

– mesélte Jahni László.

Kevesebb vizet fog még így is engedni magából, mint a leforrázott, majd lecsepegtetett, és így fagyasztott sóska vagy spenót, de fontos, hogy alaposan lecsepegtessük, akár papírtörlőn megszárítsuk a kiengedett leveleket.

Medvehagymás pesto

Mr Smith valamelyik nap hazajött a frissen szerzett medvehagymával nagy örömünkre, mert nagyon szeretjük ezt a finom csemegét. Ebből azonban alkotni kellett valami nagyszerűt, s mint mindig, ...

Egy üvegnyi ízbomba

Jahniék a Kistücsökben egy másik, szintén egyszerű módszerrel tesznek el medvehagymát, hogy a szezonon kívül is felhasználhassák az ételeikhez:

Mi inkább ledaráljuk a leveleket sóval és olajjal, üvegekbe töltjük, olajat öntünk rá, hogy teljesen ellepje, majd dunsztoljuk. Nem is nagyon kell hőkezelnünk, mert a só és az olaj tartósítja a lezárt üvegben, de ez így akár hónapokig is elállhat. A színéből veszíthet, de az erőteljes íze megmarad - nekem még van három ilyen üvegem tavalyról és tökéletesek.

Használd fel minden részét!

A medvehagyma egyik legjobb tulajdonsága, hogy lényegében nincs olyan része, amit ne lehetne felhasználni: ízletes a szára, a levele, sőt, még a termését és a virágát is elfogyaszthatjuk. A medvehagyma termését nagy munka begyűjteni, hiszen ezeket az apró, hosszúkás terméseket egyenként kell leszedegetni, de egy erős fehérboros-ecetes lével forrázva szintén eltehetjük: hűtőben hónapokig eláll, az íze pedig különösen komplex lesz az ecetes savanyítástól - hasonlóan lehet felhasználni, mint a kapribogyót, és szokták is medvehagyma caprinak nevezni ezt a fajta verzióját.

Könnyen eltehetjük későbbre is

„Szerintem az a legjobb, ha egy alapanyag minden részét fel tudjuk használni. Ha a sárgarépa zöldjét nem dobjuk el, hanem mondjuk alaplébe főzzük, máris hasznosítottuk, de a retek levelét sem kell automatikusan lecsavarni, mivel ha rajta hagyjuk, még tovább is eláll, később a zöldjéből még pestót is készíthetünk. Ez igaz a medvehagymára is, a szárát feldarabolva szuvidolhatjuk, egy kis olajjal vagy ecettel vákuumozhatjuk, ugyanúgy, mint egy szárzellert vagy egy gyömbért is.”

Medvehagymás-ricottás minibatyuk

Második alkalommal került megrendezésre néhány gasztroblogger részvételével az ún. Blogsorsoló. A játék lényege, hogy a neked sorsolt bloggertárs valamelyik receptjét meg kell ...

Jahni még egy utolsó, gyors tippet is megosztott: a medvehagyma virágait savanyíthatjuk á la minute, vagyis az utolsó pillanatban is tálalás előtt, de akár néhány napig is pácolhatjuk. Ehhez készítsünk egy „limonádét”, vagyis egy enyhén savas, édes marinádot, amivel felöntjük a virágokat, így pácoljuk őket. Gnocchira, vadasra, tésztákra, de még mártogatósokhoz is tálalhatjuk, az biztos, hogy egy kis falatban hihetetlenül koncentrált ízt tudunk vele az ételekhez adni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...