Sokat hallhattunk már a mediterrán diéta remek élettani hatásairól, és arról, hogy a legfenntarthatóbb, legegészségesebb étrendnek számít. A Brigham and Women’s Hospital kutatói egy széleskörű vizsgálatot végeztek ennek kapcsán, ami további okokat szolgáltat arra, hogy minél hamarabb áttérjünk a már eddig is népszerűnek számító mediterrán diétára. Nézzük, pontosan mire jutottak!
Kattints a képre, hogy megtudd, mi derült ki a kutatásból!
A mediterrán diéta követésével tovább élhetünk
A megállapítások dióhéjban
A tanulmány több mint 25 000 amerikai nőt követett nyomon egészen hosszú időn, 25 éven keresztül. Ennek eredményeképp pedig megállapították, hogy azoknál, akik szigorúan ragaszkodtak ehhez az étkezési módhoz, 23%-kal alacsonyabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy az étrend nagyobb védelmet nyújt a rákos megbetegedések ellen, mint a szívproblémák ellen.
Mi a mediterrán diéta titka?
A kutatók alaposan megvizsgálták a nők vérmintáit, és rájöttek, hogy ez az étkezési mód nem csak a koleszterinszint csökkentéséről szól: az ereje inkább abban rejlik, hogy képes javítani a különféle egészségügyi jelzők értékeit. Csökkenti a gyulladást a szervezetben, egyensúlyba hozza a vérzsírokat, javítja az inzulin működését, és még az egészséges testsúly megőrzésében is segít. Egyszerűbben fogalmazva: ez a diéta nemcsak az egészség egy aspektusát célozza meg, hanem felpörgeti az egész testet.
A diéta előnyei olyan jelentősek voltak, hogy még azon nők esetében is, akik csak mérsékelten követték, 8%-kal csökkent a halálozás kockázata. Ez a tanulmány továbbá azt is megmutatta, hogy a mediterrán étrend nem csak egy múló trend: inkább egy tudományosan alátámasztott út egy hosszabb, egészségesebb élethez.
Hogyan fedezték fel a kutatók az étrend előnyeit?
Már említettük, hogy a Brigham and Women's Hospital kutatói végezték a felmérést, több mint 25 000 nő részvételével. Őket az Egyesült Államokból választották ki, és mind 45 év felettiek. Ebbe a sokszínű csoportba fehér, fekete, ázsiai és spanyol nők is tartoztak, biztosítva, hogy az eredményeket széles körre vonatkoztathassák.
A vizsgálat a '90-es évek elején kezdődött, ekkor minden nő részletes kérdőíveket töltött ki étkezési szokásairól. A kutatók ezt az információt felhasználták annak megállapítására, hogy az egyes résztvevők milyen szorosan követik a mediterrán étrendet. A magasabb pontszám több zöldséget, gyümölcsöt, dióféléket, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, halat és egészséges zsírokat, például olívaolajat jelentett, ugyanakkor kevesebb vörös húst és mérsékelt borfogyasztást.
Itt még nincs vége
A kutatók azonban nem álltak meg az étrendfelméréseknél. Minden nőtől vérmintát is vettek, és olyan fejlett technikák segítségével, mint például a mágneses magrezonancia spektroszkópia, 33 különböző biomarkert elemeztek. Ezek a vérben lévő apró molekulák megmutatják a szervezetben a gyulladást, a zsírszintet és az inzulinműködést – átfogó képet adva minden nő egészségéről.
A következő negyedszázadban a csapat aprólékos nyilvántartást vezetett. Nyomon követték, ki és milyen okból halt meg, adatokat gyűjtöttek halotti anyakönyvi kivonatokból, orvosi feljegyzésekből és családi jelentésekből. Ez az alapos megközelítés biztosította, hogy egyetlen részletet se hagyjanak ki.
Az eredmények magukért beszélnek
Amikor 2023-ban összeszedték az összes számot, az eredmények egyértelműek voltak: azok a nők, akik úgy ettek, mintha egy görög szigeten élnének, általában tovább éltek. Az igazi áttörés azonban akkor következett be, amikor ezt a hosszú élettartamot a vérvizsgálati eredményekkel párosították. Ez felfedte, hogy a mediterrán diéta nemcsak a koleszterinszintet csökkenti (ahogy azt sokan sejthetik), hanem az általános egészséget is képes javítani.
Olaszos töltött padlizsán
Imádjuk az olasz konyha egyszerű, letisztult ízeit, úgyhogy most ebben a szellemben készítettük el ezt a töltött padlizsánt is. A fogást a padlizsán mellett a paradicsom és a mozzarella ...
Még több friss hír: