Biztosan mindenki járt már úgy, hogy a híres, jól bevett szaglásteszttel próbálta megállapítani, hogy a hűtőben felejtett tészta vajon jó-e még, vagy már ki kellene dobni. Megromlás szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy milyen tésztáról beszélünk, és arról sem, hogy miből készült – más a „szavatossági ideje” egy saját kezűleg gyúrt levelestésztának, mint egy csicseriborsó-tésztának például, és még a saját készítésű és az üzletekben vásárolt között is van különbség. Érdemes jól meggondolni, hogy a furcsa állagú vagy szagú tésztát megesszük-e, mert nagyon kellemetlen tüneteket okozhat, ha mégis túlbecsültük, meddig jó.
Ahhoz, hogy ne járjunk így, először is érdemes tudnunk, meddig tarthatók ela tésztákakkor, ha nem a hagyományos száraztésztáról beszélünk. Átlagosan elmondható, hogy a különböző tészták az alábbi időintervallumban tarthatók el a hűtőben:
- friss saját készítésű tészta:4-5 nap
- friss boltban vásárolt tészta:1-3 nap
- megfőzött bolti tészta: 3-5 nap
- hüvelyesekből készült tészta: 3-5 nap
- gluténmentes tészta:3-5 nap
- tortellini, vagy a többi töltött tészta: 3-5 nap
- lasagna, vagy az ehhez hasonló tészták:5 nap
De honnan tudod megállapítani, hogy egy tészta megromlott? – kérdezhetnéd.
A válasz elég egyszerű, és nagyjából ugyanaz a szabály vonatkozik ide is, mint minden más, hűtőben tárolt élelmiszerre: ha ragad, ragacsos lesz, színtelenebb (szürkés árnyalatú esetleg), végső esetben pedig erőteljes lesz a szaga is, akkor már nem érdemes megenni. Ha pedig láthatóan van már rajta penész, nem is kérdés a dolog. Attól függően, hogy mivel készítetted el a tésztát, lehetnek más tünetei is a romlásnak – hiába jó még a tészta, ha a tojás, amit ráütöttél, már megromlott - összeszedhetsz tőle egy jó erős ételmérgezést.
Szerencsére arra nincs külön szabály, hogy a tésztát hogyan kéne újramelegíteni: ha csak magában raktad el, néhány percig újra is főzheted, vagy mikrohullámú sütőben is melegítheted. Ha szószt is raktál el vele, akkor a szósz hozzávalóihoz képest érdemes lehet jobban figyelni.
Bár valószínűleg nem fogsz belehalni, ha megeszed, ételmérgezést azért kaphatsz a romlott tésztától. Ha nem lesz ennyire durva a vége, akkor is lehetnek emésztési problémáid: hasfájás, hasmenés, hányás jelentkezhet. Így, ha nem vagy benne biztos, hogy jó-e még az a tészta, inkább ne edd meg – nem éri meg a következő egy-két napot a vécéhez láncolva tölteni miatta.
Nosalty-tipp:
A tészta frissen a legjobb, szóval inkább csak annyit főzz egyszerre ki, amennyi el is fogy rögtön!
Ezeket olvastad már?
Ezért ne edd meg SOHA a nyers tésztát!
Te is az a fajta vagy, aki szereti a nyers sütitésztát majszolni? Lehet, hogy jobb lenne leszoknod erről!
Fenes Gábriel7 villantós tésztaétel, amivel lenyűgözheted a családod
A tésztaételeknél egyszerűbb és gyorsabb fogások nem nagyon léteznek. Kövesd lépésről lépésre a receptvideókat, és garantált lesz a siker.
NosaltyFogyni szeretnék! Ehetek tésztát?
Fogyókúra = tilos a tészta. Vajon ez tényleg ilyen "egyszerű" lenne?
Bodon Judit dietetikus17 szaftos tésztakülönlegesség
Legyen szó tejszínes vagy paradicsomos szószról, húsos vagy húsmentes verzióról, tepsiben összesütve vagy "natúran" tálalva, a tésztát mindenhogyan imádjuk!
NosaltyCímlapkép: Getty Images