Ennyire mocskos szálakkal indult a McDonald's története – Megnéztük Az alapítót a Netflixen

A gyorséttermek világa roppant megosztó téma, viszont ha már gyorsétterem, akkor a McDonald’s kétségtelenül megkerülhetetlen szereplő az iparágban. Szeretjük vagy sem, a gyorsétteremlánc története izgalmas és tanulságos fejezetekkel van tele, amit a film fel is fed előttünk. Bár a Michael Keaton szereplésével készült mű 2016-os, ma is éppoly érdekes.

Ahogy nézzük a McDonald's létrehozásáról készült Az alapító című filmet (angolul The Founder), az üzleti világ minden szépsége és árnyoldala lepereg filmkockák formájában a szemünk előtt. Ellenben, mivel történelmi fikcióról van szó, érdemes fenntartásokkal kezelni az olykor túldramatizált jeleneteket főleg, hogy egy amerikai alkotásról van szó.

FIGYELMEZTETÉS: aki inkább a filmből tudná meg a részleteket, az nézze meg inkább a cikk elolvasása előtt, mert lelövök pár poént az összefoglalóban.

A történet a filmvásznon és az életben is egy igazán amerikai történet. Két fivér, Richard (Dick) és Maurice (Mac) McDonald kezdetben egy gazdagabb menüsort kínáltak az akkor még autós büféjükben – amely a kor etalonja volt –, aztán rájöttek, hogy igazából a hamburgerek, a sült krumpli és az üdítők mennek igazán, szóval bezárták a boltot és átalakították az éttermet. Mivel az autós büfé műfaj is rengeteg költséggel járt – többek között a felszolgálók, az evőeszközök és a tányérok miatt–, ezért annak is búcsút mondtak, és így alakult ki a ma is ismert önkiszolgáló gyorséttermi felállás.

Az első McDonald’s-ot múzeummá alakították át, ott pihennek emlék gyanánt az első burgerek csomagolásai is. (Fotó: Getty Images)

Mindezt megspékelték azzal, hogy a konyhai tér és munka újratervezésével radikálisan lecsökkentették az ételek elkészítési idejét, ezáltal a várakozási idő 30 percről 30 másodpercre csökkent. Az ezt bemutató/elmesélő jelenet szerintem egyébként a film egyik legérdekesebb része konyhatechnológiai szempontból (lásd a teniszpályás jelenet). A konyhai csapat szemet gyönyörködtető koreográfia, ráadásul bemutatják a különféle konyhai eszközöket, amit a testvérpár tervezett azért, hogy megkönnyítsék saját munkájukat.

A testvérek egyik személyre szabott tervezése a sok közül: a tálca, amelyen sok burgert tudtak szállítani egyik állomásról a másikra. (Fotó: Getty Images)

S lám-lám, az ötletük bejött: a testvérpár a kaliforniai San Bernadinóban vitte sikerre ezt a felállást. A film is jól bemutatja, hogy Dick és Mac egyszerű amerikai üzletemberek voltak. Örültek, hogy megy a bolt, s volt bár ugyan pár franchise éttermük, de mivel nem tudtak ott lenni több helyen egyszerre, inkább beérték kevesebbel.

Aztán feltűnt a színen Ray Kroc, az akkoriban milkshake-keverőgépeket értekesítő kereskedő, és víziót látott a testvérek bizniszében. A filmben eléggé démonizálva van a karaktere, és ez valahol érthető is, mivel az üzleti ötletei és ügyködései révén így vagy úgy, de elhappolta a bizniszt a két testvértől, viszont tagadhatatlan, hogy jó üzletember volt, hisz globális sikerre vitte az üzletet.

A film a cég kezdeti időszakára koncentrál, ezért én sem fabulázok az azt követő évtizedekről, hisz arról érintőlegesen mindannyian tudunk valamennyit. Bár már a cikk elején is sugalltam, ismétlem magamat, hogy szerintem ezt a filmet nem a burgerekért kell megnézni, a világhírű gyorsétterem-lánc története és a színészi alakítások miatt azonban mindenképpen érdemes időt szánni a Michael Keaton és Laura Dern főszereplésével készült filmre.

A film streaming szolgáltatók közül jelenleg a Netflix kínálatában szerepel.


Ezek a mekis cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...