Amikor közeleg a húsvét, fontos döntések előtt áll az ember: idén is a hagyományos módon készítse el a sonkáját, vagy esetleg újítson rajta egy kicsit, hozzon valami izgalmas, érdekes ízt az ünnepi asztalra? Nos, ha ebbe az utóbbi csoportba tartozunk, akkor most nagy mosoly ülhet ki az arcunkra, mert itt van, megérkezett a mázas sonka. Ráadásul nem akármilyen, hanem sárgabaracklekváros mázzal nyűgözi le azt, aki hajlandó elkészíteni húsvétra.
A legegyszerűbb, legízesebb máz
Ahhoz, hogy ragacsos, fényes külsőt adjunk a húsvéti sonkánknak, egyáltalán nem kellenek különleges alapanyagok. Mindössze mézre, mustárra, balzsamecetre és sárgabaracklekvárra lesz szükségünk.
Ezeket kell összekevernünk, majd felvinnünk a sonka felületére, ahol a sütőben csodásan karamellizálódik majd.
Ez elsősorban a méznek köszönhető, de nagy szerepet játszik benne a lekvár is. A barack pikáns íze továbbá kiválóan illik a sonkához, tökéletes kombinációt alkot a két aroma. Mindezt kiegészíti a balzsamecet savassága és a mustár alig érezhető ereje.
Dupla sütés, dupla öröm
A kihűtött, megfőzött sonkánkat egy kicsit elő kell készíteni a mázazás előtt. Ha egy éles késsel bevágásokat ejtünk rajta, oda is bekenhetjük a ragacsos mázat, így még jobban átjárja majd a húst az aroma.
Először csak a máz felét kell rákenni, majd elősütni, végül a másik felét is rátehetjük, így egy újabb sütés után sokkal jobban karamellizálódik a sonka külseje.
Tálalás előtt mindenképpen hűtsük ki, fóliában pihentetve, így sokkal egyszerűbb lesz majd szeletelni. A mázas sonkával abszolút nincsen sok pluszmunka, mégis egy nagyon izgalmas, új fogást villanthatunk a húsvéti ebéd alkalmával. Az ünnepi tál éke lesz, az biztos.
Készítsünk sárgabaracklekvár-mázas sonkát!
Hozzávalók: 1 ek méz, 50 ml balzsamecet, 1 ek sárgabaracklekvár, 1 teáskanál mustár, 1 kg főtt sonka, szegfűszeg ízlés szerint
Egy tálba kanalazzuk a mézet, a balzsamecetet, a sárgabaracklekvárt és egy kis mustárt, majd jól összekeverjük őket, hogy egynemű masszát kapjunk.
Az előzetesen megfőtt sonka tetejére egy éles kés segítségével hosszanti és merőleges csíkokat vágunk. Ne legyenek túl mélyek a vágások, ha van zsírréteg a sonkán, akkor azonban érdemes másfél centire bevágni a vastagabb területen.
A létrejött téglalapok sarkaiba sorban szúrjunk szegfűszeget, majd óvatosan kenjük be a lekváros máz felével, úgy, hogy a fűszerdarabok a helyükön maradjanak. Ha tudjuk, érdemes a rések közé is kenni a mázból, hogy a lehető legjobban átjárja az íz a sonkát.
A legegyszerűbb, ha a sütést egy hőálló rács segítségével kivitelezzük. Ha olyan rácsunk van, aminek tartólábaival magasabbra emelhetjük a rá elhelyezett ételt, akkor használjuk a máz felvitelekor is, hiszen így egyszerűbb hozzáférni a sonka aljához, a felesleges bevonat pedig szintén könnyebben lecsepeg róla. Nagyban megkönnyíti a dolgunkat, ha a rácsot egy sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, ami könnyedén felfogja a távozó folyadékot. Erre a célra a sütők rácsa is tökéletesen megfelel, de ebben az esetben se maradjon el a sütő alacsonyabb fokára helyezett sütőpapírral bélelt tepsi.
Rakjuk a sonkát 200°-ra előmelegített sütőbe 10 percre, és figyeljük, ahogy a máz szépen rásül.
Vegyük ki a sütőből, kenjük rá a máz másik felét is, és rakjuk vissza 15 percre, hogy teljesen megpiruljon a sonkán a máz.
A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, pihentessük pár órát a hűtőben befóliázva, majd felszeletelve kínáljuk a hidegtál ékességeként.
A mázas sonka mellé készítsd el:
A sárgabaracklekvár-mázas sonka teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.
Fotók és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Friss tavaszi receptek, akár az ünnepre is: