Ezért válhat ritkasággá a marhahús pár éven belül

Hamarosan ritkasággá válhat a marhahús a világon, több tanulmány szerint ugyanis a marhatartás olyan káros hatással van a Föld klímájára, hogy hamarosan vissza kell majd szorítani az állatok tenyésztését és tartását.

Hamarosan igazi ritkaság lehet a marhahús – ezt állítja Európa egyik legnagyobb húsfeldolgozó vállalatának vezérigazgatója. A G7 gazdasági portál cikkéből kiderül, több tanulmány is arról számolt be, hogy a bolygó klímájára valóban kiemelten káros hatással van a marhatartás.

Lehet, hogy néhány év múlva már csak az ünnepi asztalon lesz marhahús?

Jais Valeur, a Danish Crown vezetője a dán Berlingske-nek adott interjújában azt mondta, egészen biztos, hogy a marhatartás és marhahús-feldolgozás nem válik klímabaráttá, a marhatartással együtt járó metánkibocsátás ugyanis az egyik legkomolyabb éghajlatváltozást okozó tényező az élelmiszeriparban.

A G7 szerint a közelmúltban két tanulmány is kimutatta: a marhatartás még az eddig becsültnél is károsabb lehet. Két évvel ezelőtt az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete megállapította, hogy az élelmiszerek előállítása az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 21-37 százalékáért felel.

Ez a magas érték nem csak a marhatartás miatt jön létre, beleszámítanak az olyan mezőgazdasági tevékenységek is, mint az erdőirtások vagy az élelmiszerszállítás során keletkező kibocsátás, de az élelmiszer-pazarlás és a sütéshez, főzéshez köthető kibocsátások is beletartoznak ebbe az értékbe. A World Resources Institute becslése szerint a közlekedés például (autó, vonat, hajó, repülőgép) "csak" a kibocsátások 16 százalékát adja globálisan.

Egy, a Nature Foodban idén publikált tanulmány szerint az élelmiszeripar összes kibocsátásának 57 százaléka állati eredetű termékek előállítása közben jön létre, ebből a marhatartás 34 százalékot ad ki. A növényi eredetű élelmiszerek előállítása az élelmiszeriparban a kibocsátások 29 százalékát adja ki.

Köztudott, hogy a szarvasmarhák metánt bocsátanak ki, de nem csak ezért káros a tartásuk a környezetre nézve, hiszen a marhák ellátásához nagy területű legelőkre van szükség, melyek sokszor erdőirtások árán jönnek létre. Az Economist cikke szerint a marhatartás üvegházhatású gázkibocsátása kalóriánként hétszerese a disznóénak. Amennyiben a klímavédelem érdekében korlátozásokat vezetnek be a jövőben, úgy a marhahúsfogyasztás visszaszorításával jelentős hatást lehetne elérni.

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...