Mindegy, hogy egy vagy öt főre főzünk otthon, biztosan velünk is előfordult már egyszer-kétszer, hogy több rizst készítettünk a rántott húshoz vagy pörkölthöz, mint amennyi elfogyott. A hátrahagyott köretnek pedig gyakran mostoha sors jut: ha nem marad mellé valami szaftos ragu, az embernek nincs túl sok kedve újramelegíteni és megenni magában. Így a legtöbbször a kukában végzi a kisebb-nagyobb mennyiségű maradék rizs, ami alapvetően elkerülhető pazarlás – az alábbi két recepttel gyors, olcsó és laktató fogásokat rittyenthetünk a szomorú szemekből.
Hogyan tároljuk a maradékot?
Ahhoz, hogy a főtt rizs másnap is biztonságosan elfogyasztható és könnyen felhasználható legyen, gondoskodnunk kell a megfelelő tárolási körülményekről. Amikor látjuk, mennyi gabona marad a fazékban, azt lazítsuk fel egy villával és terítsük szét egy nagyobb tányéron vagy tálcán, hogy lehetőleg vékony rétegben legyen.
Az így szétterített rizst tegyük be a hűtőbe (ha más szagos élelmiszerek is vannak bent, fedjük le a gabonánkat frissentartó fóliával), ahol maximum egy napig tároljuk.
A maradék rizs meglepő előnyei
Azt magunktól is észrevehetjük, hogy a hideg, másnapra elrakott főtt rizs szárazabbá válik, illetve, ha megfelelően főztük (tehát még szárazon átöblítettük és ne főztük túl puhára) meg és villával kissé fellazítottuk, akkor szemei nem tapadnak annyira egymáshoz, az egész „pergősebbé” válik.
Az előzetes átmosással a keményítő nagy részét eltávolíthatjuk a rizsszemekről, ezért nem ragadnak majd annyira egymáshoz – ez a folyamat pedig a kihűlés során tovább folytatódik.
És miért is jó ez nekünk? Nos, a megfelelő állagú, nem ragacsos, nem egy tömbbe ragadt rizs köretként is elérendő cél, azonban vannak bizonyos fogások, ahol ez az állag kifejezetten előfeltétel. Nézzük, melyek ezek!
Tojásos pirított rizs: jobb, mint a gyorsbüfében
Ha kínai büfében vagy egyéb ázsiai étteremben járunk, szinte minden menün találkozhatunk különböző pirított rizses ételekkel. Ezek közül a legismertebb a tojásos pirított rizs, amelyet gyakran köretként kérhetünk a bundás vagy szószos húsételek mellé.
Azt nem érdemes feszegetni, hogy a nálunk elterjedt ázsiai büfékben kóstolható pirított rizs mennyire autentikus (köztudott, hogy a legtöbb fogást valamennyire a magyar ízlés szerint alakítják a szakácsok), inkább arra fókuszálhatunk, hogyan lehet ezt az egyszerű és laktató komfortételt a legjobban elkészíteni.
A tényleg jó pirított rizs legnagyobb titka nem más, mint a másnapos rizs: a fent már megismert okokból ugyanis ennek szemei nem tapadnak egymáshoz annyira, tehát nem egy zöldséges-tojásos rizsmasszát kapunk a főzés végén. A legtöbb recept azt kérné tőlünk, hogy a pirítást megelőző napon főzzük meg előre a rizst – ez a lépés azonban átugorható, ha akad némi maradék gabona a hűtőben.
További hasznos tippek a tojásos pirított rizs elkészítéséhez:
- Ha van otthon, használjunk wokot, ha nincs, egy nagyobb, lapos serpenyő is megteszi.
- Végig tartsunk magas-közepes lángot az edény alatt: az alapanyagokat nem annyira párolni, mint hirtelen pirítani kell. A rizs így nem fő szét, a zöldségek pedig kellemesen „harapós” állagúak, ressek maradnak.
- Figyeljünk a kellő olajmennyiségre: akár főzés közben is adhatunk még a serpenyőhöz, a lényeg, hogy ne ragadjon le semmi, ellenben piruljon szépen, egyenletesen.
- Kedvünk szerint bármilyen zöldséget adhatunk a rizshez (de inkább a gabona legyen többségben, ne nyomjuk el túl sok kiegészítővel), a lényeg, hogy puhulási sorrendben adjuk őket az edényhez: először a leglassabban, legutoljára a leggyorsabban puhulót.
- A tojást süssük szárazra, hogy ne legyen tőle „nyálkás” a rizs.
- Ne vigyük túlzásba a szósz használatát, mert akkor túl sós lesz az étel a szójaszósztól, illetve nagyon elázik a rizs.
Nézd meg videón is a tojásos pirított rizs elkészítését:
Itt a tojásos pirított rizs teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Laktató rizssaláta: örökké változó recept alapján
Persze, ha nem szeretnénk feltétlenül főzni, egy másik receptben is megmenthetjük a maradék főtt rizst, anélkül, hogy kompromisszumot kéne kötnünk a költségek, a gyorsaság vagy a tartalmasság terén.
Egy régi konyhai mondás szerint „bármiből készülhet saláta”, és ha tényleg hiszünk ebben, olyan lehetőségek nyílnak meg előttünk a konyhában, amelyekkel bárminemű maradék felhasználható és megmenthető. Többek között a maradék rizs is.
A rizs tápláló alapot ad a salátánknak, ráadásul (épp úgy, mintha köretként használnánk) bármilyen más alapanyaggal kiegészíthetjük. Ez talán a legjobb tulajdonság, amivel egy saláta rendelkezhet.
Persze azért érdemes valamennyire megkomponálni, átgondolni, hogy mit szeretnénk a salátánkhoz adni, hogy az tényleg egészséges, laktató és élvezhető legyen.
Gondoskodjunk a különböző ízek, állagok és textúrák sokszínűségéről, adjunk legalább egyet a salátánkhoz az alábbi csoportok szereplőiből:
- friss zöldségek: bármi, ami szezonálisan elérhető
- savanyúságok: uborka, gyöngyhagyma, paprika, stb.
- konzerv hüvelyesek: bab, lencse, csicseriborsó nyersen vagy fűszerekkel és olajjal ropogósra sütve
- olajos magok: mogyoró, dió, tökmag, napraforgómag, stb.
- zöldfűszerek: frissen aprított petrezselyem, bazsalikom, koriander, menta vagy citromfű
Persze nincsen saláta öntet nélkül, a rizssaláta esetében azért külön fontos a dresszing használata, mert a másnapos rizs önmagában kissé íztelen illetve száraz lenne. Készítsük el a kedvenc öntetünket a salátához, és öntsünk belőle bőven az előkészített alapanyagokra, hogy egységesen bevonja őket.
TIPP: Az öntettel való bekeverés után pihentessük 20-30 percig a kész salátát, hogy az ízek jobban összeérjenek.
Nézd meg videón is a laktató rizssaláta elkészítését:
Itt a laktató rizssaláta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, receptek és videók: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hasonlóan praktikus és ízletes receptekért kattints ide: