Miért veszélyes a nyers mandula?

A mandula egy szuper alapanyag, mivel telis tele van B-vitaminokkal és E-vitaminnal, de kalcium, magnézium és kálium is van benne bőséggel. Ezek egészségügyi előnyeit viszont csak akkor élvezhetjük, ha megfelelően fogyasztjuk a mandulát – semmiképp sem nyersen.

Akár egészséges nassolnivalóra vágyunk, akár valamilyen különleges hozzávalóval dobnánk fel a salátánkat vagy a reggeli zabkásánkat, a mandula jó választás lehet. Különösen gyakran jelenik meg a vegetáriánus és vegán receptekben a magas B-vitamin-tartalma miatt. De a mandulában található egyéb vitaminok, ásványi anyagok, egészséges zsírok és fehérjék alkalmassá teszik arra, hogy bárki gyakran, előszeretettel fogyassza.

Miért veszélyes a nyers mandula?

A számos előny mellett azonban van egy fontos figyelmeztetés is a mandulafogyasztás kapcsán: soha ne együk nyers formában!

Miért veszélyes?

A nyers mandula fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, mivel olyan természetesen előforduló toxinok vannak benne, mint a cianidvegyületek, amelyek nagy mennyiségben fogyasztva károsak lehetnek. Ezek a vegyületek egyébként azért találhatók meg a növényben, mert az így védekezik a ragadozók ellen. Tény, hogy elég sok nyers mandulát kellene fogyasztanunk ahhoz, hogy a cianidok gondot okozzanak a szervezetünkben, de azért jobb az elővigyázatosság.

A mandula, mint sok dió és mag, tartalmaz fitinsavat, egy antinutrienst, ami képes megkötni az ásványi anyagokat, illetve rontja azok felszívódási arányát a szervezetben. Ha gyakran és nagy mennyiségben fogyasztunk nyers mandulát, az akár ásványianyag-hiányhoz is vezethet, mivel a fitinsav megakadályozza, hogy a szervezet hasznosítsa ezeket a létfontosságú anyagokat.

Puha cseresznyés piskóta

A nyár legcsodásabb süteménye a puha piskóta, amelyben a szezon épp aktuális gyümölcse csücsül. Ebből egész őszintén egy teljes tepsivel is meg tudnánk enni, annyira ...

Házi mini Magnum

Ki ne imádná a Magnumot? Mi egyenesen megőrülünk a szájban roppanós csokoládéburokért és a finom, nagyon vaníliás fagyiért. Viszont valljuk be, nem mindig a legolcsóbb mulatság, és ...

Végül, de nem utolsósorban a nyers mandulát összefüggésbe hozták egyes élelmiszereredetű betegségekkel is, például a szalmonellával. Ez a kockázat abból adódik, hogy a mandulaszemek a termesztés, a betakarítás vagy a tárolás során érintkezésbe kerülhetnek a káros baktériumokkal. Ám ha hőkezelésnek vetik alá a termést, a rizikófaktor máris megszűnik.

Hogyan fogyasszuk helyesen?

Ha szeretnénk a mandulát ezután is nyugodt szívvel fogyasztani – úgy, hogy közben nem tartunk semmilyen esetleges betegségtől vagy mellékhatástól –, akkor csak a megfelelő előkezelésre kell odafigyelni. Az olyan technikák, mint a pörkölés, a blansírozás vagy az áztatás, csökkenthetik a káros anyagok szintjét, és minimalizálhatják az élelmiszereredetű betegségek kockázatát. Például, ha egy éjszakára beáztatjuk a mandulát, az nemcsak deaktiválja a fitinsavat, de megkönnyíti az emésztést is!

Forrásunk volt.


Még több az egészségről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...