MÁLNA, a kedvenc nyári bogyónk: ismerd meg elképesztő jótékony hatásait

Döbbenet, mennyire egészséges, amellett, hogy csodásan finom és imádnivaló. Bemutatjuk a málnát, főként egészségszempontból!

málna különleges zamatát az emberiség már régóta ismeri, valószínű, hogy az ősember is gyakran gyűjtögette az erdő szélén. Népszerűsége azóta is töretlen, az ókorban gyógynövényként használták, a középkorban szerzetesek termesztették kolostorokban. Napjainkra már sokféle különleges, nemesített változata létezik, és a gyümölcsöskertekben is gyakran találkozhatunk vele. Európában általában vörös és sárga málnafajták élnek, az amerikai kontinensen pedig a fekete változat őshonos. A leveleiből gyógyhatású főzet, a gyümölcséből pedig szörp, lekvár, ecet vagy bor készül.

Érdekesség, hogy egy málnaszem tulajdonképpen nem egyetlen gyümölcs, hanem több apró csonthéjas bogyóból álló terméscsoport.

Értékes tápanyagtartalom

A piros színű bogyókról közismert, hogy finom ízük mellett többféle jótékony hatású vegyületet is tartalmaznak. A málna az egyik legerősebb antioxidáns hatású gyümölcs, amelynek magas:

  • a rost-,
  • a C-, K-, E-vitamin- és folsav-,
  • továbbá a vas-, a kálium- és a mangántartalma.

Ezen kívül tartalmaz tiamint (B1-vitamin), riboflavint (B2-vitamin), niacint (B3-vitamin), pantoténsavat (B5 -vitamin), B6-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort, cinket és rezet is.

Fogyókúrába is mehet!

A málna energiatartalma alacsony, ehhez magas rosttartalom társul, amely hosszabb ideig biztosít jóllakottságot, ezért jól illeszkedik a fogyókúrás étrendbe. Magas rosttartalma emellett hozzájárul a vércukorszint stabilizálásához és gátolja a táplálékban található koleszterin felszívódását is. A megfelelő folyadékpótlás mellett fogyasztott rostok jótékony hatásúak székrekedés ellen.

Tudtad?

A málna összetételével és a benne található különleges vegyületek hatásaival több kutatás foglalkozik napjainkban is. A málnában található legtöbbet vizsgált különleges összetevők az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású fitonutriensek, például az antocián, flavon, a flavonol, a flavoniod, tannin, rezervatrol, fenol stb.

Szerepet játszhat betegségek megelőzésében

Ezek a fitonutriensek megkötik a szabadgyököket, továbbá gátolják a káros gyulladásos folyamatokat csökkentve olyan krónikus betegségek kialakulásának kockázatát (pl. magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség), amelyeket az oxidatív stressz és a krónikus gyulladások okoznak. A málnában található flavonoid vegyületek egyúttal segítik a memória és egyes kognitív funkciók megőrzését is. A magas C-vitamin- és karotintartalma pedig védi a szemeket a káros UV-sugarak hatásától, és késlelteti az időskori makuladegeneráció kialakulását is.

A málnában található fenolvegyületek gátolják a rákos sejtek fejlődését és osztódását, ezáltal hozzájárulhatnak a rosszindulatú daganatos betegségek megelőzéséhez. Antocián tartalma védi a szív- és érrendszer egészségét, ugyanis gátolja a betegségek hátterében álló gyulladásos folyamatokat, és csökkenti a trombózis kialakulásának gyakoriságát. Gyulladáscsökkentő hatása pedig véd a magas vérnyomás ellen. A szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez a málna magas káliumtartalma is hozzájárul.

A málna vitamin- és ásványianyag-tartalmát akkor hasznosíthatjuk a legjobban, ha nyersen fogyasztjuk.

Amíg érik, együnk belőle minél gyakrabban a hasznos összetevők kedvező hatásai miatt. Sokféle felhasználása lehet nyersen is, tehetünk belőle néhány szemet a reggeli zabkásába, salátába, joghurtba vagy gyümölcsturmixba, de persze sütik tetejére is!


Még több alapanyag itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek