Főleg az internetes trendek elterjedése óta mennek nagyot a fúziós édességek, desszertek – erre pedig csak még egy lapáttal rátett a közösségi média is. Manapság már simán kóstolhatunk tócsnigofrit, banánkenyérmuffint, brownie-s kekszet vagy répatortás kekszszendvicset, és ez még csak a kezdet. Idén karácsonyra, ha valami gyors, de különleges édességre vágynánk, készítsünk mákos guba és aranygaluska ihlette palacsintákat – egyszerű finomság lesz az ünnepi asztalon.
Édes palacsintatészta, olajos magokkal dúsítva
Általában azért nem érdemes cukrot tenni a tésztába, mert jobban ragad tőle a palacsinta a serpenyőben, sőt, akár kicsit oda is kaphat, kozmálódhat. Ezeknél a recepteknél azonban használjunk egy keveset, hogy ettől is gazdagabb legyen a desszert – illetve, ha kicsit jobban karamellizálódnak a lapok, az sem baj, annál jobban hasonlítanak majd az eredeti desszertekre.
Ezen úgy is segíthetünk, ha darált mákra és dióra cseréljük a masszában a liszt egy részét. Az olajos magok kellemesen megpirulnak sütés közben, aromás, mély ízű lesz tőle minden palacsinta.
A mákosban friss citromhéjat, a diósba pedig narancsot rejtsünk, hogy még különlegesebbé tegyük az ízek összhangját.
A kötelező vaníliasodó: így lesz tökéletes
Mivel mind a guba, mind a galuska gyakran kerül a tálkákba vaníliasodóval, érdemes a palacsintákat is ezzel tölteni. Jobb, ízesebb, elegánsabb, mint a bolti puding, és nem sokkal több macera.
Ahhoz azonban, hogy jól sikerüljön, fogadjuk meg az alábbi tanácsokat:
- Használjunk szobahőmérsékletű tojásokat, hogy kisebb legyen a hőkülönbség a tej és a sárgája között, amit ki kell egyenlíteni.
- Alaposan keverjük ki a cukrot, keményítőt és tojást, míg az egész világossárga és habos nem lesz.
- Érdemes a tejes-tojásos keveréket átszűrni, amikor a fazékba öntjük, hogy ne maradjanak nagyobb csomók-darabok a sodóban.
- Ha a főzés során valamiért mégis csomóssá válna a sodó, passzírozzuk át az egészet egy szűrőn, vagy turmixoljuk le.
Sütőben sütve vagy natúran
Mivel mindkét desszert sütve készül, ezt megjeleníthetjük a palacsintás verziókban is: az aranygaluska-palacsintát például diós habcsókkal süthetjük készre, ahogy ezt megtehetjük mákkal is.
Persze, ha csak az egyszerűbb utat választanánk, egyszerűen hajtogassuk be a palacsintákat a sodóval, tálaljuk elegánsan, díszesen, kedvünk szerint. Az élményből ez sem fog elvenni.
Itt a mákosguba-palacsinta és az aranygaluska-palacsinta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és receptek: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: