Az utóbbi években elképesztően visszaszorult a makói hagyma termesztése, mára csupán néhány család foglalkozik ezzel. A Délmagyar hírlap azt írja, hogy az idén szeptemberben rendezett helyi hagymafesztiválon is csak mutatóban lehetett látni belőle.
A makói vöröshagymát alapvetően a dughagymatermesztéssel lehet összefüggésbe hozni, és ennek jelenlegi területe a becslések szerint száz hektár alatt van
– tájékoztatta a portált Kocsis Márton, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szakmai referense.
Vass Gábor, a makói székhelyű Csanád és Térsége Gazdakör elnöke úgy gondolja, hogy a csökkenés oka a drága szaporítóanyag, illetve hogy a piac nem fizeti meg a magasabb termelési költségeket, kivéve egy-két feldolgozóipari szereplőt. A hanyatlás oka lehet még többek között, hogy mióta megjelentek a külföldi fajták, amelyek háromszor vagy akár ötször annyi termést is képesek hozni, kiszorult a három év alatt termelhető itteni változat.
Bár a makói hagyma beltartalmi értékeiben és ízében gazdagabb, ezt azonban például a multik nem igazán hajlandóak megfizetni.
Ennek ellenére Vas Gábor bizakodó:
Szerintem ha nem is nagy területen, de egy viszonylag szűkebb, igényes vevőréteget kiszolgálva továbbra is fennmaradhat a makói vöröshagyma.
Értesülések szerint folyik egy brandépítő munka is, melynek köszönhetően a vásárló biztos lehet abban, hogy valódi, eredeti, helyben termesztett makói vöröshagyma kerül a kosarába.
Hírek, érdekességek, újdonságok: