Ahogy közelítünk a nyár felé, úgy nő a kerti munkálatok száma is. Mozgalmas időszak elé nézünk, az már biztos, hiszen a tavasz az újjá éledő természet időszaka, a téli folyamán megfáradt és önmagába burkolózott kertet illik rendbe tenni, és gondozásba venni minden virágot, zöldséget és gyümölcsöt. Lássuk, mi vár ránk a kertben májusban, kattintsatok a képre!
8 elvégzendő kerti munka, ami májusban rád vár
Fűnyírás: sokan már áprilisban elkezdték, és azért is fontos, mert egészségesebbé teszi a füvet, ritkítja a gyomokat. Sőt, ha tehetjük, ne is szedjük össze a levágott füvet, hiszen ingyen tápanyagot jelent a kertnek!
Palántázás, ültetés:
Amiket májusban nyugodtan vethetünk magról: hónapos retek, spenót, sárgarépa, petrezselyem, borsó, rebarbara, mángold, cékla (május eleje), bab (május elejétől július elejéig) és a salátafélék. Magról szinte bármilyen zöldség termeszthető, a lassabban növekedőket viszont érdemes palántaként elindítani. Ha nem szeretnénk sokat bíbelődni a palántázással, akkor vásároljunk és ültessük ki még ebben a hónapban a káposztaféléket, paradicsomot, paprikát, karfiolt, brokkolit, dinnyét és padlizsánt.
Metszés: most még levághatjuk a cserjék, bokrok ágait, ami fontos lépés, mert a növények ilyenkor nőnek legintenzívebben. Ilyenek a rózsák is, melyek, ha kimarad a metszés, nem borulnak majd virágba. Ha visszavágjuk az ágakat, felpezsdül a növényünk, és azon "dolgozik" majd, hogy minél több új levelet és ágat hozzon.
Öntözés: ha esetleg szárazabb a május, gondoskodnunk kell a rendszeres öntözésről. Erre az éjszaka vagy a kora reggeli órák a legalkalmasabbak, mert ekkor párologtatnak a növények a legkevesebbet. Ha viszont nagy esőzések vannak, figyeljünk, hogy ne csapjanak le a növényekre a gombás fertőzések. A kertészetekben kaphatók speciális bio-növénykondicionálók!
Kártevők: májusban jelenik meg a legtöbb kártevő, szóval válasszunk ellenálló fajtákat.
Tartsuk tisztán a konyhakertet! Fontos a szellős ültetés, a lehullott levelek, elszáradt növényi részek eltávolítása.
Ugyanaz a faj lehetőség szerint három évnél hamarabb ne kerüljön ugyanarra a helyre. Használjunk vegyszermentes permetleveket. Ültessünk segítő, védő növényeket.
Foglalkozzunk a talajjal: nagyon fontos a talaj táplálása, hiszen ez hoz majd gazdag termést. A növényeknek is elengedhetetlen, hogy mindig hozzájussanak a szükséges tápanyagokhoz. Kertünkben általában erre a célra az öntözésen kívül különböző tápoldatokat, műtrágyákat, humuszt használunk. Próbáljunk meg természetesen trágyázni, komposztálni!
Még több kert és növény itt: