A máj egy létfontosságú szervünk, ami hatalmas szerepet játszik az anyagcsere-folyamatainkban, valamint egyes vegyületek termelésében és tárolásában. Sőt, a has jobb-felső negyedében elhelyezkedő májnak a méregtelenítésben is kulcsszerep jut.
Bár sok minden befolyásolja az egészségét, az alábbi tényezők különösen kihatnak a máj működésére:
- helytelen táplálkozás,
- alkoholfogyasztás,
- túlsúly,
- cukorbetegség,
- dohányzás,
- mozgásszegény életmód és
- méreganyagoknak való kitettség.
Az egyik leggyakoribb májbetegség a zsírmáj, amely kialakulásának hátterében a szervezetben felhalmozódó zsír áll, nem a nagymértékű alkoholfogyasztás, ami szintén hasonló elváltozást eredményezhet. Ez a betegség egyébként leggyakrabban a 40-60 év körüli felnőtteket érinti. A máj egészségének javítása azonban szerencsére lehetséges. Az egyik „legkönnyebb” módja pedig az egészséges életmód követése.
A kiegyensúlyozott, sok zöldséget, szezonális gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, sovány fehérjéket és telítetlen zsírokat tartalmazó étrenddel biztosíthatjuk a máj számára a megfelelő működéshez szükséges tápanyagokat
– mutat rá az egészséges étrend fontosságára Gőgh Barbara szakértő.
A rendszeres testmozgás szintén fontos, ugyanis ez hozzájárul a vérkeringés javításához, továbbá megkönnyíti a méreganyagok kiürülését a szervezetből. A méreganyagoknak való kitettség csökkentése szintén elengedhetetlen a máj egészségének fenntartása érdekében. Ezt úgy tehetjük meg, hogy minimalizáljuk a környezetszennyező anyagoknak, a peszticideknek és egyéb toxinoknak való kitettséget.
Ha a helyes, színes étrend, rendszeres testmozgás, stresszkezelés, elegendő alvás mellett egyéb természetes anyagokkal is szeretnénk támogatni a máj egészségét, akkor a máriatövis kivonatát, a gyermekláncfűteát és az articsóka kivonatát javaslom beiktatni – teszi hozzá a szakértő.
Még többet olvashatsz étrendekről, diétákról: