Így isszák a magyarok a kávéjukat: sokan lemondanának erről a hozzávalóról

Egy kutatás szerint folyamatosan változik a magyarok kávéfogyasztási szokása, ezzel együtt pedig a tejfogyasztási szokások is átalakulóban vannak, ugyanakkor 10 évvel a specialty-kávéforradalom után még mindig sok a félreértés.

A budapesti Vivina's Cafe & Roastery, az Egyetem térhez közel, a mediterrán hangulatú Szerb Különleges ízvilággal és egy érdekes kísérlettel várja a vendégeket a budapesti Vivina's Cafe & Roastery. Az Egyetem térhez közel, a mediterrán hangulatú Szerb utcában egy kis családi vállalkozás nagy elköteleződést tett a fenntarthatóság irányába, ugyanis nem számol fel felárat a növényi tejjel rendelt kávékért.

Nemrég készítettek ugyanis egy kutatást, amiben nemcsak a magyarok kávéfogyasztási szokásaira voltak kíváncsiak, hanem arra is, hogy milyen tejet isznak hozzá - ez utóbbi ugyanis elsőre nem tűnhet fontosnak, azonban a kávézás iránt rajongók számára kardinális kérdés.

Az, hogy ki miért (nem) issza tejjel a kávét, még abszolút szubjektív - van, aki az íze miatt, van, aki az állaga miatt, más egészségügyi vagy éppen elvi okokból.

A válaszadók több mint fele használ növényi tejet

A tejfogyasztás terén egyre nagyobb az érdeklődés a növényi alapú alternatívák iránt, mint például a mandula-, zab-, rizs- vagy szójaalapú italok, amik mögött olyan megfontolás is állhat, hogy szeretnénk egy fenntarthatóbb, környezetbarátabb alternatívát találni a tehéntejre

- magyarázza Viszneki Vivien, a Vivina's Cafe & Roastery egyik tulajdonosa, a The Barista League nemzetközi verseny korábbi győztese.

Az kétségtelen, hogy a tehéntej ökológiai lábnyoma sokkal nagyobb, mint a növényi tejeké, de nem érdemes szemellenzősnek lenni, mert a növényi tejeken belül is nagy eltéréseket lehet tapasztalni.

Jegeskávé

Egy pofonegyszerű trükk a szép, réteges jegeskávéhoz. Mert egy jó jég-tej-kávé arányú italnál kevés dolog esik jobban a koffein szerelmeseinek, minimális precizitással pedig igazi ...

Kávés semifreddo

Indítsd jeges finomsággal a napot, készíts házilag krémes, kávés parfét, amit a nagy hőségben akár már reggel is kanalazhatsz a reggeli kávé helyett.

Banános kávé

A kávét manapság már rengeteg mindennel lehet keverni, például tonic vagy narancslé. Mi most egy banános verziót próbáltunk ki, ami nyárra akár egy desszertként is megfelelő.

Viszont a kérdőív egyik meglepő eredménye, hogy a válaszadók 32 százaléka mondta azt, hogy legszívesebben zabtejjel issza a kávét, tehát a tehéntej messze elmarad a növényi alternatívától.

A tehéntej még mindig a legnépszerűbb tejféle a kávékészítés során

A növényi tejek ökológiai lábnyoma általában kisebb, mint a tehéntejé, különösen, ha figyelembe vesszük az állattenyésztéshez kapcsolódó környezeti terhelést, mint a nagy víz- és földhasználat, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátása. A zabtej és a borsótej ökológiai lábnyoma a legkisebb, mivel termesztésük viszonylag kevés vizet és energiát igényel, valamint sok esetben Európában történik a gyártás, így a szállításuk is rövidebb távra kell, hogy történjen. Ezzel szemben a rizstej, a mandulatej és a kókusztej ökológiai lábnyoma nagyobb, a termesztés magas vízigénye miatt, a szállítás vagy éppen a trópusi területeken jellemző erdőirtások miatt

- mondja Viszneki Vivien.

A Vivina’s Café & Roastery által készített felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók több mint harminc százaléka váltana növényi tejre, ha az olcsóbb lenne.

Sokan a növényi tej íze miatt nem használják egyik változatot sem

Ebből az adatból kiindulva a fenntarthatóság iránt elkötelezett kávézónál úgy döntöttek, hogy aki betér hozzájuk, az kedvenc kávéjához 0 forintért választhat növényi tejes opciót.

Azok számára, akik az otthon kényelmét választanák a kávézáshoz, Viszneki Vivien megosztott néhány szakmai titkot is:

Az ideális növényi tej kiválasztása során érdemes olyan változatot választani, amely jól harmonizál a kávéval, és nem dominálja le az ital ízvilágát. Tapasztalataink szerint erre a zab- és borsótej a legalkalmasabb.

A tehéntej természetes zsírtartalma és fehérjéi ideális textúrát biztosítanak a gőzöléshez, de a sovány tejeknél éppen ezek a tényezők sérülnek. Ezért ha gőzölni szeretnénk, magas zsírtartalmú tejet szükséges választani, a 3,5%-os zsírtartalmú ESL tej kiváló választás otthoni eszközökhöz is. A növényi tejek kevesebb zsírt és fehérjét tartalmaznak, mint a hagyományos tej, ami gyakran kevésbé stabil habot eredményezhet. A növényi tej gyártók ugyanakkor egyre inkább figyelnek arra, hogy baristáknak szánt verziókat is kínáljanak, melyek gazdagabb összetevőkkel rendelkeznek, és emiatt jobban habosíthatók. A túlmelegített tej égett ízt okozhat, míg az alulgőzölt tej habja laza, ezáltal kevésbé krémes végeredményt nyújt a kávéval. A jól felgőzölt tej selymes, fényes, hőmérsékletre azonnal fogyasztható.” - mondja Viszneki Vivien.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...