A piacozás világszerte reneszánszát éli, nem véletlenül. A szupermarketek bőséges kínálatában sokszor találkozunk kevésbé friss és finom zöldségekkel és gyümölcsökkel, és a húsárú sem feltétlenül a legszebb a nagyáruházak tömött húspultjaiban. Piacra járni igazi felüdülés, a rengeteg termelő között ugyanis biztosan megtalálja az ember a kedvencét, a hentes minden húsról pontosan tudja, honnan érkezett, a közvetlen árusok pedig nem fukarak egy-két finom kóstolófalattal sem megkínálni.
Külföldön járva az ember különösen rácsodálkozik a helyi piacok kínálatára. Barcelona La Boquería piacán az ember szájtátva nézi a friss és színes gyümölcsöktől roskadozó polcokat és a szebbnél szebb, alig pár órával korábban fogott tengeri herkentyűket. Vagy ott van például a londoni Borough Market, ahol a különleges csomagolásokba bújtatott kézműves termékek nemcsak a turistákat, de a helyieket is vonzzák...
Minden piac lenyomat az adott ország gasztronómiai kultúrájáról, így a Magyarországon járó külföldiek persze, hogy nem hagyják ki például a Fővám téri Vásárcsarnokot, amely a neves The Gourmet Journal cikke szerint Európa 10 legjobb piaca közé tartozik!
A Nagycsarnok vagy Központi Vásárcsarnok minden szempontból izgalmas hely. Három emeleten minden igényt kiszolgálva találjuk meg a legjobb minőségű élelmiszereket a húsáruktól kezdve a zöldségeken és gyümölcsökön át egészen a friss halakig. Bármikor átadhatjuk magunkat a „magyaros gyorséttermi” élvezeteknek egy jó sült kolbásszal vagy egy kiadós tejfölös-sajtos lángossal, a külföldi látogatók pedig egy egész emeleten keresztül válogathatnak a számtalan szuvenír közül.
Az 1897-ben átadott Vásárcsarnok létrejöttét többek között az egyesített Budapest első polgármesterének, Kamermayer Károlynak és az építész Pecz Samunak köszönhetjük. A szecessziós stílusban épült, közel egy hektár alapterületű épület 1999-ben elnyerte az építészeti szakma legkiemelkedőbb nemzetközi elismerését, a FIABCI Prix d’Excellence díját, 2013-ban pedig a CNN Travel Europe a kontinens legjobb piacának választotta meg a Központi Vásárcsarnokot.
Az 1800-as évek végén épült budapesti központi piacot nemcsak kulináris kínálata, hanem építészeti pompája miatt is kötelező megnézni. Ez a város legrégebbi és legnagyobb piaca, három szinten kínál élelmiszereket és jellegzetes magyar termékeket. A piac tökéletes hely a népszerű magyar étel, a lángos, a lisztből és élesztőből készült étel kipróbálására, amelyet általában tejföllel, paradicsommal vagy sajttal körítenek. A régió néhány emblematikus élelmiszere is beszerezhető, mint például a magyar paprika, a tokaji borok vagy a szalámi. Ha nyugodtabb élményre vágyik, próbálja meg hétköznapra időzíteni a látogatást
– olvasható a The Gourmet Journal oldalán.
A gasztronómiai magazin szerint nem mellesleg ezek még Európa legjobb piacai:
- Foodhallen – Amszterdam
- La Boquería – Barcelona
- Markthalle Neun – Berlin
- Reffen – Koppenhága
- Mercado da Ribeira – Lisszabon
- Borough Market – London
- Mercado San Miguel – Madrid
- Marché des Enfants Rouges – Párizs
- Naschmarkt – Bécs
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: