Nők a gasztronómiában – 10 magyar nő, aki meghatározza, mit eszünk

Nőnap alkalmából szeretnénk megünnepelni azokat az inspiráló nőket, akik a hazai gasztronómiai szcénát színesebbé és ízletesebbé teszik munkájukkal. Összeállításunkban olyan séfek, cukrászok, bloggerek és kommunikációs szakemberek szerepelnek, akiknek nagyra tartjuk a munkáját.

Ezúttal a hazai gasztronómiát meghatározó nők előtt szeretnénk tisztelegni nőnap alkalmából, akik között vannak séfek, cukrászok, bloggerek és kommunikációs szakemberek is.

Palágyi Eszter

Palágyi Eszter hat évig vezette az ország első Michelin-csillagos éttermét, a Costes-t. Nőként ebben a tekintetben még mindig egyedülálló a teljesítménye hazánkban. Miután 2019-ben távozott a Costes éléről, a hírek arról szóltak, hogy 2020-ban a frissen felújított Matild Palace hotel konyháján folytatja tovább, ám a járvány közbeszólt. Március elején érkezett a hír, hogy a Balaton északi partján, Szigligeten nyílik meg a séf nevével fémjelzett új étterme, a Szigliget Várudvar Étterem – Palágyi Eszter. 2020-ban egyébként a Bocuse d'Or hazai döntőjében is részt vett a séf, ahol bejutott a legjobb hat közé.

Palágyi Eszter

Wossala Rozina

Wossala Rozinától sosem állt távol a gasztronómia, de az ország 2014-ben ismerhette meg személyesen, amikor a Konyhafőnök című műsorban szerepelve második helyezést ért el. 2016-tól aztán rendszeresen találkozhattak vele a nézők, amikor zsűritagként csatlakozott a produkcióhoz, azóta pedig számos platformon bemutatta szakácstudományát. A Bestia nevű budapesti étterem egyik alapítójaként pedig olykor – járványmentes időkben – a Bazilika tőszomszédságában lehet gyakran megpillantani Rozinát.

Szauer Judit

Mit érnek a finom ételek, ha nem tud róluk senki? Szauer Judit egy személyben a gasztrokommunikáció hazai úttörője, aki elterjesztette a gasztro PR kifejezést. Folyamatosan pörög, ötletel, kirobbanó energiája, úgy tűnik, gasztronómia iránti rajongásához hasonlóan kifogyhatatlan. Számos sikertörténetben van benne a keze, csak hogy egyet említsünk: a nők által vezetett vendéglátóhelyeket bemutató listánkon szereplő Franziska felfuttatásában is segédkezett. Emellett a nevéhez köthető a Balatoni Gasztrotérkép, amely a térség egyre színesebb kulináris kínálatát mutatja be, egyértelművé téve, hogy a kétes minőséget képviselő balatoni bisztrók ideje lejárt.

Gáspár Bea

Gáspár Beát valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, annál nagyobb meglepetés volt talán, hogy 2017-ben megnyerte a Konyhafőnök VIP vetélkedőjét. Azóta már több nagy sikerű szakácskönyve is megjelent, és a saját jogán vált meghatározó gasztronómiai tényezővé. Házias, de ízletes, és bárki által kivitelezhető receptjeivel rengeteg háziasszonynak segít, hogy különleges ételekkel lephessék meg családjukat.

Szulló Szabina

Szulló Szabina karrierje a Kempinski Hotel Corvinus Budapestben indult, ezt követően lett a Gerbeaud-ház konyhafőnök-helyettese, majd konyhafőnöke, 2007-től pedig az Onyx éttermet vezette. A Corvinus étteremben találkozott Széll Tamással, akivel azóta is együtt dolgoznak, közös munkájuk gyümölcse lett az Onyx 2011-es Michelin-csillaga is. 2016-ban Szabina a Bocuse d’Or csapat elnöke volt, és csapattagként is részt vett a munkában. 2017 februárjában nyitották meg Széll Tamással közösen a Stand25 bisztrót a Hold utcai piacon, ami aztán Stand étteremként született újjá.

Ötvös Zsuzsanna

Ötvös Zsuzsi azoknak a táborát erősíti, akik egy egészen más területről indulva érkeztek meg a gasztronómiába. Zsuzsi klasszika-filológia szakos doktori hallgató volt, és bár hobbinak indult, bonbonok iránti rajongása egészen a cukrásziskoláig vezette őt. Dolgozott Szántó Tibor csokoládéműhelyében, majd számos éttermi cukrászpozíciót követően a Michelin-kalauz által is ajánlott Laurel étteremhez csatlakozott. A desszertekről alkotott elképzeléseinket újra és újra felülíró kreációi mellett nem tudta levetkőzni bölcsész énjét sem, és több könyvet is írt, például a Kreatív desszertiskolát, a Régi receptek, mai desszertek pedig klasszikus magyar süteményeket tartalmaz kortárs átiratban.

Karádi Zsuzsanna

Szintén cukrászkülönlegességeivel kápráztat és csábít el Karádi Zsuzsanna, aki korábban az Aria Hotelben található Liszt étteremben felelt a desszertekért. Kreativitása határtalannak tűnik, mesterien bánik az alapanyagokkal, hogy aztán vibrálóan színes, lélegzetelállító formavilágú finomságokat hozzon létre, amelyek először a szemünket kápráztatják, majd az ízlelőbimbóinkat.

Mautner Zsófi

Szintén nem igényel bemutatást: Magyarország első nagybetűs gasztrobloggere Chili és Vanília néven, aki a jó értelemben vett amatőr rajongást követően igazi gasztronagykövetté vált. Blogján, könyveiben, műsoraiban a gasztronómia sokszínűsége a főszereplő, a tradicionális magyar fogások mellett jól megférnek a távoli nemzetek hagyományos ételei, ezzel közelebb hozva más országok kulináris örökségét. Mautner Zsófi egy igazán inspiráló, emberközeli jelenség, akit a végtelenségig tudnánk nézni főzés közben.

Stahl Judit

Mindenkit meglepett, amikor a hírek helyett Stahl Judit inkább a fakanalat választotta, és bár sokan kételkedtek döntésében, végül megkockáztatjuk, hogy többen nézték főzőműsoraiban, mint korábban híradósként. Stahl konyhája című műsora 2003-ban indult, az elmúlt évtizedek alatt pedig tucatnyi szakácskönyve jelent meg, emellett magazint is indított. Receptjeinek erőssége az egyszerűségükben rejlik, gyorsan elkészíthetőek egy rohanós napon is, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennének ínycsiklandóak. 2015-ben a Forbes listáján a 8. legbefolyásosabb magyar nőként szerepelt.

Saly Noémi

Saly Noémi irdalom- és Budapest-történész, fő témája a fővárosi kávéháztörténet. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum munkatársa volt, emellett számos kötet szerzője. Spájz című könyve a kamra egykor teljesen magának értetődő kincseit segít ismét felfedezni: zöldségek és gyümölcsök tartósítását mutatja meg úgy, ahogy azt nagyanyáink tették egykor, és amihez csak vágódeszka, vájdling és éles kiskés illik; nagy lábos, merőkanál, szűrőkanál, üvegek és celofán dukál. Semmiből is finomat! - Régi idők konyhája című könyve pedig a magyar konyha jelentős korszakait bemutató kultúrtörténeti szakácskönyv-sorozat második darabjaként jelent meg, és azokat a trükköket és titkokat eleveníti fel, amelyeket a háziasszonyok alkalmaztak ínséges időkben, hogy tápláló, finom ételekkel lakassák jól a családjukat.

Saly Noémi / fotó: Nők Lapja

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Olvass izgalmas beszélgetéseket izgalmas nőkkel az oldalról:

Címlapkép: BOOOK Kiadó / Kaszás Gergely

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek