Visszaeshet idén a magyar görögdinnye-termelés, a Sokszínű vidék információi szerint 2700-2800 hektárra esik vissza a görögdinnye hazai termőterülete, ez a szám 700 hektárral kevesebb az eddigi évekhez képest.
Bár a kereslet az orosz-ukrán háború miatt megnőhet a magyar dinnyére, a termelőknek az egyre növekvő inputárak (vetőmag, trágya) miatt komoly nehézségekkel kell szembenézniük. A Beol.hu-nak nyilatkozó dinnyetermeló, Ancsin László szerint egy hektár görögdinnye előállításához ma már 2,7-3 millió forint önköltség szükséges.
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb) elemzéséből derült ki, hogy idén akár 15-20 százalékkal kisebb területen teremhet a magyar dinnye, így körülbelül 700 hektárral, 2700-2800 hektárra esik vissza a görögdinnye hazai termőterülete.
A gazdáknak nincsenek tartalékaik, ráadásul most gyűrűzik be a szeptemberben elindult inputanyag-áremelkedés is, ami igencsak megnehezíti a dolgukat. Nem csoda tehát, ha egyesek elgondolkodtak azon, hogy a kihívásokkal teli dinnyetermelés helyett áttérjenek-e a magas jövedelmezőséggel kecsegtető napraforgó-termesztésre
– írja a FruitVeb információira hivatkozva a Magyar Nemzet.
A termelők továbbra is a piros húsú, magszegény dinnyét keresik a boltokban, a sárgadinnye esetében pedig a narancssárga húsú cukordinnye élvez nagy népszerűséget.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: