Érdekes videót talált a Pénzcentrum – egy, a TikTok videómegosztóra posztolt képsorozatban a magyar és a németországi Lidl üzletek árai sorakoznak fel egymás után. A gazdasági hírportál gyors számolás után összehasonlította, mennyivel drágábbak a magyar termékek.
Ezúttal három termékről, a konzerv vagdaltról, a banánról és a Pick szalámiról derült ki, mennyibe kerülnek ott, ahol átlagosan háromszor annyi pénzt keresnek az emberek, mint Magyarországon. A gazdasági portál cikkében kiemelte, a legfrissebb augusztusi adatok alapján egyik európai országban sem drágultak olyan ütemben az élelmiszerárak, mint itthon, a három érintett termék között pedig olyan is akad, amely Németországban több mint 40 százalékkal olcsóbb, mint a magyar üzletekben.
Lássuk a medvét!
@regina.guha #magyarorszagvsnemetorszag #arak #inflacio #lidl ♬ Orbán Viktor vs Márki-Zay Péter - Homokóra
Ahogy az a videón is jól látszik, az első, Dulano márkájú vagdalt (340 gramm) Németországban 2,49 euróba, Magyarországon pedig 1199 forintba kerül. A Pénzcentrum még a rekordmagas 425 forintos euróval számolva is úgy találta, hogy a német húsáru 1058 forintra jön ki, tehát 141 forinttal olcsóbb, mintha egy magyar Lidlben vásárolnánk.
A banánért is többet kell fizetni az itthoni boltokban, ugyanis míg itthon egy kilogramm gyümölcs a magyar üzletben 649 forint, addig a német boltokban 1,09 euróba kerül, amely csakugyan 425 forintos euróval számolva 463 forintra jön ki.
Drága Pick szalámi
A legmeglepőbb árkülönbség azonban egyértelműen a Pick szaláminál látható. A Pénzcentrum leszögezi, hogy míg a magyar üzletekben 380 grammos szalámi kapható, addig a németországi boltokban egységben 250 grammos kiszereléssel lehet találkozni, a címkén feltüntetett kilós áraknak köszönhetően azonban gyors fejszámolással utána lehet járni az áraknak.
A Magyarországon gyártott Pick szalámi kilós ára itthon 9734 forint, míg a német Lidlben 15,96 euró, ami átváltva 6783 forint, tehát itthon 2951 forinttal drágábban jutunk hozzá a termékhez.
A gazdasági portál szerint érdemes mérlegelni a videóban látottakat, ugyanis nem lehet tudni, pontosan mikor készültek a fotók (bár a videó készítője szerint 2-3 nap eltérés volt a magyar és a német képek készülte között), valamint az sem tudható, hogy kiárusítási darabokról van-e szó, vonatkozik-e rájuk akció, mikori a lejáratuk, esetleg amiatt lettek-e leakciózva. Ez utóbbiakról ugyanis a boltok vezetése önállóan is dönthet bizonyos egységekben. A videó alatti hozzászólások szerint hasonló árkülönbségek tapasztalhatóak a magyar és a német élelmiszerek között, de azt sem látjuk biztosan, összességében tényleg olcsóbb lenne-e egy bevásárlás egy német Lidl üzletben.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: