Magvajak az egészséges étrendben, nem csak vegánoknak

Mandulavaj, földimogyorókrém, mélyzöld tökmagkrém - egyre népszerűbb élelmiszerek, különösen a vegánok körében. Dietetikusunk azonban nem csak nekik ajánlja - ezért érdemes kipróbálnia ezeket a finomságokat mindenkinek!

A növényi étrendek előretörésével népszerű alapanyagokká váltak a diófélékből, mandulából, olajos magvakból készült magkrémek, közismertebb nevükön magvajak. (A “vaj” elnevezést hivatalosan nem használhatjuk ezekre a termékekre, hiszen nem tehéntejből készülnek.) Az amerikai kultúra révén talán legrégebb óta ismert ilyen termék a földimogyoróvaj, ami az igazán autentikus amerikai PBJ-szendvics (peanut butter and jelly) egyik névadó eleme. Mára azonban már gyakorlatilag bármilyen magból készíthetünk krémet, nem sokan fognak meglepődni. Nem csak vegánoknak ajánlom, én pl. villámgyorsan mandulavaj-rajongóvá váltam, mihelyst megkóstoltam a magam által készített natúr terméket.

Magvajak az egészséges étrendben, nem csak vegánoknak

Miből készülnek?

Ma már gyakorlatilag bármilyen dióféléből, olajos magból találunk ilyen krémeket: mandula, kesudió, törökmogyoró, dió, szezámmag, tökmag, napraforgómag, földimogyoró stb. 

Mit kell tudni ezekről az élelmiszerekről?

A diófélékből, olajos magvakból készült krémek magas energiatartalmúak. Ez magas zsírtartalmuknak köszönhető - ettől azonban nem kell megijedni, hiszen ezeknek az alapanyagoknak egyik legfőbb pozitív tulajdonsága magas, élettanilag kedvező hatású telítetlenzsírsav-tartalmuk. A teljesen natúr termékek esetén a tápanyagtartalom nem sérül, így ugyanolyan gazdagok lesznek növényi fehérjékben, összetett szénhidrátokban, antioxidáns-hatású vegyületekben, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a felhasznált nyersanyagok. Bátran fogyasszuk őket rendszeresen, hiszen tápanyagtartalmuk segíti egészségünk megőrzését.

Hogyan fogyasszuk?

Ahogy a fenti említésből is kiderült, az amerikaiak egyik kedvenc szendvicskencéje a földimogyoróvaj. Amellett, hogy mi is kipróbálhatjuk ezeket a krémeket szendvicseinkre kenve (pl. dió-/mandulakrém sajttal, vékony szelet almával/körtével), dúsíthatjuk velük kásánkat, turmixainkat, müzliszeleteinket, kekszeinket, vagy ehetjük őket tízóraira, uzsonnára magukban, friss gyümölcsök kíséretében. Nekem pl. egyik kedvenc uzsonnám egy gerezdekre vágott alma mandulakrémmel.

A szezámmagból készült krém a tahini, ami a hummusz egyik alapanyaga, a földimogyorókrém pedig az ázsiai konyhák egyik jellemző alapanyaga.

Házi mandulavaj

Egy mandulavajat igénylő recepthez készítettem el ezt a különlegességet. Amilyen macerásnak hangozhat, hogy készítsünk otthon mandulavajat, igazából annyira egyszerű. Persze kell hozzá ...

Egyszerű házi humusz

A Közel-Kelet egyik legnépszerűbb kencéje. Konzervből is el lehet készíteni, de akkor az igazi, ha mi főzzük hozzá a csicseriborsót! Ahány ház, annyi szokás, mindenki más fűszereket ...

Hogy válasszunk terméket?

Ha szeretnénk megismerkedni a magkrémekkel, akkor érdemes szerintem a natúr változatokkal kezdeni. Ha bejön egy-egy termék, akkor kipróbálhatunk más magból készültet is, vagy az ízesített változatokat.

Csakúgy, mint más termékeknél, ezeknél is mindig olvassuk el a termékcímkét. Sajnos nem kizárt, hogy pálmazsírral krémesítették a magkrémet - ezt inkább kerüljük. Ezen kívül pedig ránk van bízva, mennyire releváns számunkra, hogy a termék tartalmaz-e hozzáadott cukrot vagy adalékanyagokat. Olvassuk el az összetevőlistát, és ennek fényében válasszunk.

Hogy készítsük el magunk?

  • Magkrémet mi magunk is készíthetünk otthon. Ha nagy mennyiségben állnánk neki, és rendszeresen készítenénk, akkor érdemes beszerezni egy erősebb késes aprítót - de pl. 15-20 dkg mandulával az én hétköznapi, egyszerű aprítóm is meg tud birkózni pár havonta.
  • Legyünk türelmesek, nem kell órákig az aprító mellett állnunk, de 10-15 percbe bele fog telni, míg teljesen krémes lesz a végeredmény. Menet közben meg-meg kell állítani az aprítást, lekapargatni az edény faláról az őrleményt. Ne essünk kétségbe, sokáig nem fog semmi látványos történni, de egyszer csak megtörik a varázs, és elkezd valóban krémesedni az olajos magunk.
  • Elkészíthetjük magkrémünket teljesen natúran - azaz csak magát a magot aprítjuk krémesre. Alapvetően azért mindegyik recept tartalmaz legalább egy csipet sót - de ez az ízhangolás is ránk van bízva.
  • Több receptben találhatunk extra olajat is, amitől könnyebben, jobban krémesedik az őrlemény - én nem szoktam használni, hogy ne vigye ez el a natúr ízt, ne növelje tovább a zsírtartalmat. De ez is ízlés kérdése, ha kipróbálnánk, akkor lehetőleg jó minőségű, hidegen sajtolt növényi olajat, pl. olívát, dió-, lenmagolajat használjunk.
  • Egyébként pedig az ízesítésnek is csak a fantáziánk szab határt. Hangolhatjuk krémünket édesre (cukorral/mézzel/édesítővel), ízesíthetjük natúr kakaóporral - ha szeretnénk, akár házi “nutellánkat” is elkészíthetjük így
  • Elkészíthetjük fahéjasan, vagy akár egzotikusabb irányt véve chilisen, vagy különleges fűszerekkel kombinálva.
  • Természetesen többkomponensű krémet is készíthetünk - teljesen egyéni ízlésünkre szabva a hozzávalókat, a végeredményt.
  • Ha magunk készítjük, akkor kis adagokban tároljuk a krémeket, sötét, száraz, hűvös helyen, mert könnyen avasodhatnak. A megbontott üveget tartsuk hűtőben. 

Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...