Érdekes módon az anyák napja egy olyan ünnep, amit teljesen összevissza tartanak a különböző országokban. Ami mégis összeköti és egységessé teszi ezt az alkalmat, az a tavaszi időpont, de sokkal inkább az üzenet, amit közvetít. Hiszen nem is lehetne méltóbb módja az ünneplésnek, mint egy teljes napot az édesanyáknak szentelni.
Egy igazán különleges alkalom
Az anyák napjának csak a 20. század elején adtak hivatalos ünnepnapot. Meglepő, hogy nem lett világszerte egy időpont az ünneplésre, szinte minden ország külön-külön határozott. Magyarországon az első alkalomra 1925-ben került sor, azóta pedig rendszeressé vált május első vasárnapján megemlékezni édesanyáinkról.
Egy ilyen különleges nap különleges ajándékot kíván, amivel meglephetjük szeretteinket. Ha nem akarunk a jól megszokott virágcsokor-csokoládé párosítással örömet okozni, készítsünk valamit saját magunk. Például egy tál elegáns aprósüteményt.
És egy igazán különleges sütemény
A madeleine nevű kis sütemények egy Madeleine nevű francia nő számára készültek (legalábbis a legenda szerint). Hogy ki volt ő, és mi vezetett ahhoz, hogy apró, kagyló alakú süteményekkel lepték meg, azt a mai napig nem tudjuk.
Ami megmaradt az egész történetből, az maga a sütemény. A könnyed, falatnyi édességek elkészítése fantasztikusan egyszerű, közben pedig olyan elegáns a megjelenésük, mintha cukrászdából hoztuk volna őket, kifejezetten édesanyánknak. Még szebb persze az az ajándék, amit a két kezünkkel csinálunk: nézzük, hogyan készül az anyák napi madeleine.
Maga a tészta elkészítése szinte gyerekjáték
Pár lépésben össze tudjuk dobni. Attól lesz könnyű a madeleine belseje, hogy a tojás és a cukor habosítása közben levegőt verünk bele. A vajat olvasztott formában kell belecsorgatnunk, ezzel megtartjuk a habos állagát, nem terheljük le annyira a masszát.
Szintén fontos, hogy mielőtt a formákba kanalazzuk, hagyjuk pihenni a tésztát. Ettől jobban összeáll, kissé dermed benne a vaj, és könnyebben kezelhető lesz, amikor majd a kagyló alakú formákba tesszük.
Ha már a formáról van szó: porcukorral szórjuk meg a töltés előtt. A vékony réteg a sütőben enyhén karamellizálódik majd, még finomabb lesz tőle a kész madeleine. Figyeljünk arra, hogy ne töltsük túl a mélyedéseket, hiszen a tészta nőni fog a sütőben.
A kihűlt kagylóknak csodás ünnepi külsőt adhatunk, ha olvasztott csokoládéba mártjuk. A még friss mázra ezután apró, ehető dekorációt szórhatunk: cukorgyöngyöt, szárított gyümölcsöt. A csokit színezhetjük egy kevés ételfestékkel is.
Ha már megszilárdult a máz, elrendezhetjük egy gusztusos tálon, de akár szép dobozba is tehetjük, hogy igazán csodás, anyák napi ajándék kerekedjen belőle.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több gyönyörű ehető ajándék és ünnepi sütemény: