Az említett tanulmány szerint a plusz kilókkal küzdő macskák segíthetnek megérteni – és potenciálisan kezelni – az emberi elhízást. És mindez a belükben élő apró mikrobáknak köszönhető.
Az Ohio Állami Egyetem kutatói felfedezték, hogy amikor az elhízott macskák a kalóriamegvonás nyomán fogyni kezdenek, jelentős változások történnek a bélmikrobiomukban – vagyis az emésztőrendszerükben élő baktériumok hatalmas közösségében. Ezek a változások meglepően hasonlóak ahhoz, ami az embereknél történik a fogyás során. Így mindez betekintést nyújt az étrend, a bélbaktériumok és az elhízás közötti összetett kapcsolatrendszerbe.
Az állatokkal megosztjuk az ágyunkat, de megosztjuk velünk a fagylaltunkat is. Számos dolog van, amit az emberek együtt csinálnak a házi kedvenceikkel, ez pedig azt mutatja, hogy hasonló környezeti hatásoknak vannak kitéve, mint mi, így természetes betegségmodellekként funkcionálhatnak
– mondta Dr. Jenessa Winston, a tanulmány vezető szerzője, az Ohio Állami Egyetem állatorvosi klinikájának adjunktusa.
A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány hét túlsúlyos macskát követett nyomon egy gondosan ellenőrzött fogyókúrás program során. A macskák négy diétás fázison mentek keresztül 16 hét alatt, beleértve egy szigorú kalóriamegvonási időszakot is. A folyamat során a kutatók székletmintákat gyűjtöttek és elemeztek a macskáktól, hogy változásokat keressenek a bélbaktériumok populációjában és az általuk termelt molekulákban. Az eredmények meglepőek, sőt egyesek szerint forradalmiak lettek.
Ahogy a macskák fogyni kezdtek, a bélbaktériumaik összetétele jelentősen megváltozott, különösen egy propionsav nevű rövid láncú zsírsav szintje növekedett meg. Ez a vegyület más emlősökben is kimutathatóan szabályozza az étvágyat, csökkenti a zsír felhalmozódását, és védelmet nyújt az elhízás, valamint a cukorbetegség ellen.
Amikor a macskák a speciális fogyasztó diétán vannak, a propionsav-szintjük megemelkedik, magas marad, majd visszaesik, amikor visszatérnek a fenntartó diétára
– magyarázta Dr. Winston.
És hogy hogyan kapcsolható mindez hozzánk, emberekhez?
Nos, a propionsav szintjének növekedésével párhuzamosan egy Prevotella 9 copri nevű baktérium szintje is megemelkedett a macskák szervezetében. Ezt a baktériumot pedig az embereknél is összefüggésbe hozták a fogyással és a jobb vércukorszint-szabályozással.
Ezek a párhuzamok tehát igazán izgalmassá teszik ezt a tanulmányt, különösen annak ismeretében, hogy a fejlett országokban a macskák 60%-a túlsúlyos vagy elhízott – ami hasonlóan aggasztó tendenciát mutat az emberi elhízási rátákkal.
A kutatás hatása tehát túlmutat az állatorvosláson
Ha megértjük, hogyan befolyásolják a bélbaktériumok a fogyást a macskáknál, a tudósok új stratégiákat dolgozhatnak ki az emberi elhízás leküzdésére. Ez potenciálisan magában foglalhatja a probiotikumok szedését vagy más, olyan étrendi változtatások bevezetését, amelyekkel fokozódhat a hasznos bélbaktériumok és a propionsav termelődése a gyomorban.
Dr. Winston laboratóriuma már most vizsgálja a bélmikrobák terápiás lehetőségeit, két nagyszabású klinikai vizsgálat keretein belül. Ezekben a sovány háziállatokból származó széklet átültetését alkalmazzák arra, hogy elősegítsék a túlsúlyos kutyák és macskák fogyását.
Bár még sokat kell tanulnunk a bélbaktériumok és az elhízás közötti összetett kapcsolatról, ez a tanulmány mindenképpen fontos részét képezi a kirakósnak. Arra utal ugyanis, hogy a fogyás titkának nyitja közelebb lehet, mint gondolnánk – talán olyan közel, mint az ölünkben doromboló háziállatunk.
Még több cikk az elhízásról: