Az Élelmiszerbank által összegyűjtött élelmiszerfelesleg mennyisége folyamatosan, évről évre nő, ami jó hír a nélkülözők számára, hiszen ezeket a csomagokat ők kapják meg, rossz hír viszont az élelmiszerpazarlás szempontjából, mert ez azt jelenti, hogy még bőven van mit tennünk.
A tavalyi év mérlege az Élelmiszerbanknál 11.000 tonna mentett élelmiszer volt, amely élelmiszer-adományok formájában 300.000 nélkülöző mindennapjait tették könnyebbé.Idén júniusig az Élelmiszerbanknak sikerült meghaladni a tavalyi első féléves eredményeket, 5.210 tonna élelmiszert mentett az Egyesület, amely 3,6 Mrd Ft értéket képvisel. Az Élelmiszerbank továbbra is legnagyobb mennyiségben az áruházakban keletkező élelmiszer-felesleget tudja eljuttatni a nélkülözőknek, de a gyártóktól érkező felajánlások is nőnek. Ennek azért is van hírértéke, mert a termelői, gyártói oldalon jóval több élelmiszerfelesleg keletkezik, mint a kereskedelemben, így nagyon fontos, hogy az élelmiszergyártó cégek is felismerjék az élelmiszer-feleslegek adományozásának jelentőségét.
Vállalatok a pazarlás ellen
Az Élelmiszerbank jelenleg közel 60 gyártótól és 5 nagy kereskedelmi lánctól veszi át azokat a termékeket, amelyek valamilyen okból (közeli lejárat, szezonalitás, csomagolási hiba, stb..) soha nem jutnak el a vásárlókig. A kereskedelmi láncok áruházaiból, jelenleg 326-ból, napi szinten menti az Egyesület a termékeket. Az élelmiszerek minden esetben karitatív partnerszervezeteken keresztül jutnak el a rászorulókhoz országos szinten.
Ez is érdekelhet!
7 ötlet, hogy ne dobj ki annyi élelmiszert otthon
Az év első felében megmentett 5.210 tonna élelmiszer több ezer rászoruló számára jelentett segítséget, sokan közülük napi szinten juthatnak hozzá az élelmiszer-adományokhoz. Az összeállított több mint 1.250.000 élelmiszercsomag családokhoz, gyermekekhez, idősekhez, fogyatékkal élőkhöz, hajléktalanokhoz jutott el.
Maradékmentő fogások:
„Na, én ezt a joghurtot ma éjjel újra fogom álmodni”
A gyerekekre kiemelt figyelmet fordít a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, mert számukra a legfontosabb, hogy ne nélkülözzenek, hiszen ez hosszú távon hat ki életükre. Nem megfelelő ellátás mellett kimaradnak az iskolából, és az élet más területein is hátrányos helyzetbe kerülnek.
„Idén már második éve hirdetünk pályázatot a gyermeknap és a nyári táborok időszakában, amelyre olyan szervezetek jelentkezhettek, akik működésükkel, programjukkal nélkülöző gyermekeket segítenek. 166 nyertes pályázatot választottunk ki, melynek keretében közel 19.000 gyermek számára tudtunk édességet küldeni. Nincs annál nagyobb köszönet, amikor egy gyermek mosolyát látjuk”– mondta Cseh Balázs, az Egyesület elnöke.
Ezeket olvastad már?
Itt a válasz arra, meddig fogyaszthatod el a lejárt ételt
Éhesek vagyunk, kivesszük az ennivalót a hűtőből, megnézzük a lejárati idejét, és mivel lejárt pár napja, már dobjuk is a szemetesbe, hiszen már nem fogyasztható. Vagy mégis?
NosaltyEzért fontos neked és a Földnek is, hogy szezonális alapanyagokkal...
A fenntartható gasztronómia egyik kulcsszava a szezonalitás: mindig azt fogyasszuk, ami a térségben éppen megterem - friss, helyi alapanyaggal főzzünk!
NosaltyMostantól így kéne étkezned, hogy neked, a gyermekeidnek és a...
2019-ben az egyik legfontosabb téma a Föld fenntarthatóságának kérdése lesz. Sokat tehetünk mi magunk is azért, hogy minél jobb legyen a bolygónknak - pl. a táplálkozásunkkal.
Bodon Judit dietetikusItt a válasz, mennyi ideig bírják őrölt fűszereid a fiókban
Két féle ember létezik: aki a cserepes fűszernövényekben hisz, és aki minden fűszert szárítva, vagy őrölve vásárol meg a boltban. Hozzájuk szólunk most.
Masszi- Rigó Csilla