Jön a jó idő, a konyhát is lassan kihelyezzük a kertbe. Mindegy, hogy grillezni, nyársalni vagy bográcsozni szeretnénk, egy dolog mindegyikhez elengedhetetlen: a megfelelően előkészített tűz.
A tűz nem játék
Mondta anyu, és igaza volt. Ha felelőtlenül bánunk vele, könnyen balesetet okozhat – aki egyszer próbált már tüzet rakni, tudja, hogy „előkészíteni" sem könnyű. Annál pedig, mikor egy éhes csapat hiába várja nyárssal vagy bográccsal felfegyverkezve, hogy végre nekieshessen a szabadtéri főzésnek, kevés kellemetlenebb dolog van, mint nem tudni tüzetrakni. Talán csak az, ha nem sül át a szalonna, odaég a pörkölt, szenes lesz a grill. Hogy ez senkivel ne forduljon elő többé, mondunk pár tippet tűzrakás-ügyben!
Még több bográcsos recept itt >>
6+1 tipp a bográcsozáshoz:
- Eszünkbe se jusson tüzet rakni szeles időben – képtelenség. Szélcsendes időben is próbáljunk szélárnyékos helyet keresni a tűzrakáshoz.
- Ha nincs kiépített tűzrakó, mi is könnyen készíthetünk. Szerezzünk három-négy, egyforma méretű téglát, követ, és tegyük lapos helyre. Tegyünk rá egy rácsot (ez azért célszerű, mert így a tűz alulról szellőzik, mint a cserépkályha vagy sparhelt).
- Alulra papír, majd vékony gallyacskák kerüljenek, erre jöhetnek a nagyobb ágak, fadarabok. Először ne rakjunk rá sokat, mert „megfojtjuk” a tüzet. Gyújtsunk alá, és csináljunk egy nagyobb tüzet, aminek lesz elég tartós parazsa a pörköléshez, grillezéshez, nyársaláshoz.
- Tűzrakáskor mindig száraz fát használjunk, különben sokáig tart begyújtani, az erős füst pedig elrontja az ételek ízét.
- A legideálisabb az akác- vagy gyümölcsfa – de mindenképpen olyan, ami nem gyantás. Az ugyanis pattog, és így könnyen sérülést okoz.
- Nyársat, grillt, csakis parázson lehet készíteni – ahhoz azonban, hogy a tűz elég erős parazsat hagyjon, legalább egy óra kell, úgyhogy idejében kezdjük el!
Még több bográcsos recept itt >>